Kuklavalu

Paljud istudes töötajad on aeg-ajalt tundnud valu kuklas. Seda põhjustab kaelalishaste ülemäärane pinge.

Paljud istudes töötajad on aeg-ajalt tundnud valu kuklas. Seda põhjustab kaelalishaste ülemäärane pinge.


Tuim ja pidev valu kuklas

Kuklapiirkond valutab tavaliselt kesk- ja vanemaealistel. Valu on enamasti mõlemal pool kuklas, harvem ühel poolel, kuid võib kiirguda ka oimupiirkonda, otsmikule ja silma ümbrusesse. Tuim ja pidev, harva sähviv või torkiv valu pea liigutamisel või teatavas asendis suureneb. Kompides leiab siis pinges kaelalihaseid ja valupunkte kuklas.


Kaelalihased on pinges

Sagedamini esineb kuklavalu neil, kelle töö on seotud pea sundasendiga (masinakirjutajad, kudujad, õmblejad) ja kestab mõned päevad, vahel aga nädalaid ja kuid ning tal on kalduvus korduda.

Kuklavalu pärineb kaelalihastest (müofastsiaalne valu), millele viitab ka lihaste ülemäärane pinge ja valulikkus nendele vajutamisel. Pinges lihased võivad avaldada survet neid läbivatele suurtele kuklanärvidele, millest ka valu kiirgumine lagipea suunas ja kolmiknärvide kaudu isegi näo piirkonda. Kaelalülisamba degeneratiivsed muutused (osteokondroos) tavaliselt peavalu ei põhjusta. Küll võib kaela- ja kuklavalu tekkida autoavarii korral, kui kaelalihased saavad järsust venitusest vigastada. Selline valu kestab vahel 2-3 nädalat. Ka koljutrauma võib põhjustada kaelalihaste järsu venituse ja vigastuse ning sageli tekibki koljutrauma korral peavalu mitte koljusiseste struktuuride kahjustustest, vaid kaelalihaste venitusest.


Aitavad valuvaigistid ja massaaz

Kuklavalu ravis on esikohal valu- ja põletikuvastased vahendid: aspiriin või paratsetamool 500-1000 mg 3 korda päevas, ibuprofeen 200-400 mg 3 korda päevas. Peale nende on veel terve rida valuvaigisteid, mida saab retseptiga. Ägedamatel ja ka kroonilistel juhtudel tehakse blokaade lokaalanesteetikumiga (novokaiin, lidokaiin), millele tavaliselt lisatakse kortikosteroidhormoone (prednisoloon). Valu võib leevendada ka massaaz. Kroonilistel juhtudel on massaazi efekt lühiaegne, mõjuvamad on kaelalihaste harjutused. Kui kuklavalu kutsub esile sundasend tööl - pidev kaela ettepainutamine tuleb kindlasti tööasendit korrigeerida.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada