Neerupõletik 17.10.09 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Kuna ei leidnud vasakul olevast tulbast nefroloogiat, postitan küsimuse igaks juhuks Teile. Olen 23-aastane naine. Mul on lapsena diagnoositud kaasasündinud neerurike ja krooniline neeruvaagnapõletik, 14 aastat tagasi tehtud TÜ Kliinikumi uuringute põhjal vesiko-uretraalne reflux (vasakul tekib reflux neerukarikateni), vasakul ren duplex, jääkuriini ei esine. Alates 3. eluaastast põdenud tsüstiite.

Pärast umbes 9. eluaastat enam probleeme ei olnud ja lubati taas ka ujuda. Selle aasta juulis aga tekkis äkki kõrge palavik (natuke alla 40), külmetusnähtudeta, kergete seljavaludega pluss valu teatud asendis või sügava hingamise korral vasakul pool kõhus. Diagnoositi tsüstiit (andis ka pisut tunda) ja raviti antibiootikumidega, neeruhaigust ei pidanud perearst tõenäoliseks. Palusin ultraheli, see oli korras. Haiguse ajal ja varasema ülekoormuse tõttu tekkis ka äge depressioon (mitte ravimite mõjul), mida raviti/ravitakse.

Kolm päeva tagasi tekkis taas järsult kõrge 40 ligi palavik ja seljavalud (endiselt külmetusnähtudeta), vahel ka vasakpoolne kõhuvalu, aga valu on nüüd selgelt tuntavam ka vasakus neerus, mitte ainult ülaseljas. Urineerimisega ei tundu muret olevat. Analüüsides oli S-CRP 116, ülejäänu (S-Kusihape, fS-kreatiniin, S-kaalium, S-naatrium) normi piires. Perearst on neerumure suhtes pigem suhteliselt skeptiline, kirjutas välja Ciprofloxacini ja et "pärast seda vaatame" - kui palusin taas saatekirja nefroloogile, mida eelmine kord ei saanud, kuigi rääkisin lapsena olnud ägedatest põletikest, kontrastaineuuringutest ja muust.

Küsimus on palju lihtsam kui eelnev pikk jutt - kas on loogiline, et esmalt ravitakse põletikku antibiootikumidega ja alles siis hakatakse sedasama põletikku uurima, kui seda enam ehk pole? Lähen vajadusel ka neeruarsti tasulisele vastuvõtule, kui muidu ei saa, igal juhul tahaksin välja selgitada, kas põletikud on taas tagasi, muidu jääbki diagnoos ebamääraseks.

Suur tänu vastamast!

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Kirjelduse järgi esineb Teil äge kuseteede infektsioon. Reeglina ei anna põiepõletik seljavalu ega kõrget kehatemperatuuri, küllap on tegemist neeruvaagnapõletikuga. Ravis on selline tava, et esmasel kohtumisel määratakse empiiriline ravi, st arst oma kogemusest määrab ravijuhiste alusel esmase ravi, tavaliselt on see ciprofloxacini rühmast, tehakse ka ultraheli uuring, millega välistatakse pais kuseteedes. Võimalusel tehakse ka uriini külv ja ravimitundliukus, et selle alusel ravi korrigeerida. See vastus võtab aega 2-3 päeva, kuid inimest ei saa jätta ravita. Igasugused neeru anomaaliad on risk normaalse uriini väljavoolu takistuse osas ja seega ka põletike tekkeks. Kõik on seni õige- saate põletikuravi, ultrhaheli uuringul on välistatud neeru pais. Ägedate nähtude vaibumisel on vajalikud neeru ja kuseteid täpsustavad uuringud, see on enam uroloogi kui nefroloogi rida.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi