neeruhaigus 05.02.08 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere. Olen 72 a. naine. Aasta tagasi leiti mul kontrastainega tehtud uuringus lõpuks neerukivi kusejuhas (peale korduvaid õudseid valusid, kusjuures UH ei näidanud mitte midagi). Õnneks see väljus ise. Oletan vähemalt, sest neid metsikuid valusid pole enam olnud. Tean, et pean palju jooma. Nüüd aga annab sama neer jälle ennast tunda praegu veel talutavate valudega. Uriini analüüsid (ka külv) korras. Kas on võimalus, et mul on kogu aeg mingi neerupõletik või midagi muud seal, kus need kivid tekivad? Mingit ravi ei ole mulle määratud. Või on see nii, et ka muidu terves neerus kivid lihtsalt tekivad ja sinna midagi parata ei saa?

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
60% -l, kellel on kord olnud neerukivid, esineb võimalus, et kivi tekib uuesti. Enamikul juhtudel me ei tea, miks kivid tekivad. Kindel otsene seos esineb kivide tekke ning vedeliku tarbimise hulga ja veekoostise vahel. Neerukivihaige peab jooma nii palju, et ööpäevas 1,5-2 l uriini väljuks.
Ülo Zirel