neeruvaje ja liiv neerus 02.11.05 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Tere.Olen 31 a naine.Diagnoosiks on pandud neeruvaje.Siiamaani pole midagi ette võetud ,kuna erilisi vaevusi pole tekitanud.Paaril korral aastas põen põiepõletikku.Kuid sellel sügisel on valud parema neeru piirkonnas,sellised tuimad ,närivad,isegi pikali asendis.Tundubki et koguaeg on valud.Valuvaigisti ei aita.Kuna röntkeni uuring paisu ei näita jäi asi jälle sinnapaika.Veri korras,uriiniproov muidu korras ainult rohkelt liiva.On pikemalt ka väike palavik 37,2.Kas neid tuimasid valusid võib põhjustada ka liiv ja mis see endast kujutab?K as rändneeru riputamine on raske op?

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
uriinis ei ole liiva, vaid erinevate soolade kristallid, mis mikroskoobis näha. Need kristallid küll valu ei põhjusta. Tegelikult peaks teile tegema uriinikülvi bakterite avastamiseks. Võimalik, et rändneerule on lisandunud neeruvaagna põletik (püsiv seljavalu ja palavik).
Operatsiooni raskus on suhteline mõiste - kui pikk on jupp vorsti? Kaasajal tehakse neeruriputust endoskoopiliselt - instrumendid koos kaameraga viiakse kõhtu sentimeetriste nahalõigete kaudu. Seetõttu on operatsiooni järgne paranemine kiire ja kosmeetiline efekt väga hea. Haiglas peab viibima paar päeva.
Ülo Zirel