Kas uroloogia valdkond? 22.03.04 / Uroloogia

Külastaja küsib:

Kümmekond aastat tagasi avastati mul polutsüstilised neerud. Ajal mil see toimus tehti mulle mitmekülgseid uuringuid:ultraheli,neerufunktsioon,vere-ja uriiniproovid jne..Sel perioodil oli minu kreatiniin 150 ühiku piires ja uurea 10,0 piires. Ainukeseks raviks soovitati mulle Lespenephryl`i,mis on käsimüügiravim ja mida olen ka kõik need aastad tarvitanud. Samuti soovitati pidada valguvaest dieeti,millist nõu olen samuti püüdnud täita. Olen ka pidevalt külastanud nii nefroloogi kui ka uroloogi ja siit minu imekspandavad tähelepanekud. Nimelt kui varasematel aastatel suunati mind erialaarsti poolt ultraheli ja neerufunktsiooni uuringutele,tehti vere-ja uriiniproovid ja üldse jäi mulje,et minu haigusega tegeletakse, on viimastel aastatel piirdutud vaid vereprooviga ja niiöelda minu `välise vaatlusega`. Samas on nende aastate jooksul minu kreateniinitase tõusnud 475 ühikuni ja uurea 19,5 ühikuni. Sellised näitajad viitavad minu arvates raskele kroonilisele neerupuudulikkusele .Tunnen end tõeliselt halvasti ja kaebused ongi peamiselt sellised, et väsin kiiresti ja halb enesetunne halvab igasuguse teotahte. Kuna olen 70-aastane pensionär,saan aru, et mul ei maksa loota muule, kui vaid sellele,et mu neerud säilitaksid veel mingigi töövõime veel ehk mõneks aastaks. Samas ei mõista ma kuidagi,miks ei ole mingit ravimit või ravi, mis kuidagi aitaks pidurdada seda progresseeruvat protsessi. Kas tõesti ei ole peale dieedi ja Lespenephryl-i midagi muud? Pealegi arvas nefroloog peale minu viimast visiiti tema juurde,et need lespened ja ravimteed on vaid raha mahaviskamine ja enesepettus ning põhiliseks aitajaks on ikkagi vaid dieet. Minu haigusloost leiab vaid märke,et neeruasendusravi v e e l ei vaja. Kas tõesti ei leidu mingit ravi peale dieedi ja kuhu ma peaksin pöörduma?

Arst vastas:

dr Ülo Zirel

Uroloog

Põhja Eesti Regionaalhaigla, uroloogia osakond

Tere,
neerude polütsüstiline degeneratsioon on kaasasündinud pärilik haigus, mille ravimiseks rohtu praegusel ajal ei tunta. Neerukude asendub tasapisi tsüstidega ja tekib neerude puudulikkus, mis hilisstaadiumis vajab neeruasendusravi (peritoneaal- või hemodialüüsi, võimalusel neerusiirdamist). Teie nefroloogi soovitused on õiged. Dieediga on võimalik neerude koormust vähendada ning pidurdada kreatiniini ja uurea tõusu. Teie haigust jälgitakse ja vajadusel alustatakse neeruasendusravi.
Parimat soovides,
Ülo Zirel