Liigne tsingi sisaldus veres 17.08.23 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere!

Mul tekkis mure seoses juuste väljalangemisega. Põhjuse välja selgitamiseks ma kuskilt abi ei saanud. Ei perearstilt, dermatoloogidelt, trihholoogidelt. Hakkasin ise uurima, et millest asi põhjustatud võiks olla ja lasin vereanalüüsid teha. Mulle teeb muret liigne tsingi sisaldus, mille kohta lugesin, et ka see võib käivitada juuste välja langemist. Pöördusin selle teemaga uuesti perearsti poole ja küsisin, et mis teha kui tsingi tase liiga kõrge on, mille peale vastas ta, et mitte midagi. Aga olen ise uurinud ja lugenud, et kõrge tsingi tase kehas mitte ainult ei häiri teiste oluliste mineraalide, nagu magneesium ja raud, imendumist, vaid soodustab ka testosterooni tootmist. Kõrge testosterooni tase koos muude hormonaalsete tasakaaluhäiretega põhjustab juuste hõrenemist ja lõpuks juuste väljalangemist. Teisest küljest on rauapuudus juuste väljalangemise tuvastatud põhjus. Analüüsidest vaatan, et ferritin ja d-vitamiin on veids madalad küll. Need analüüsid on ca 2 a vanad. Aasta tagasi testisin d-vitamiini ning kolesterooli taset uuesti, mis olid paremaks läinud. Mida peaks tegema, et saaks tsingi sisalduse veres siis normi?

Arst vastas:

Artur Minenko

dr Artur Minenko

Toitumisterapeut

Confido tervisekeskus

Tere! Mul on hea meel, et olete juba läbinud vereanalüüsid ja otsinud vastuseid oma juuste väljalangemise murele. Tsingi tase kehas võib tõepoolest mõjutada juuste tervist, kuid enne konkreetseid soovitusi peab seda hindama teie arst või spetsialist, kes vaatab teie terviseandmeid üle.

Kõrge tsingi sisaldus võib mõjutada teiste mineraalide imendumist, nagu magneesium ja raud, nagu mainisite. Samuti võib kõrge testosterooni tase ja hormonaalsed tasakaaluhäired olla seotud juuste hõrenemise ja väljalangemisega. Rauapuudus võib samuti mängida olulist rolli.

Kuna teie analüüsid näitavad madalat ferritiini ja D-vitamiini taset, võiks olla oluline uurida neid täpsemalt. Teie arst võib soovitada lisatestide tegemist, et saada täiendavat teavet ja kinnitust seoses mineraalide tasemete ja hormonaalse tasakaaluga. Vahvamaks vereloomes, sh dünaamiliseks juuksekasvuks, on erakordselt soovitatav ferritiini ja raua taset hoida normi piires.

Täpsemate soovituste ja raviplaanide saamiseks soovitaksin teil konsulteerida spetsialistiga, näiteks endokrinoloogi või dieediterapeudiga, kes on kursis juuste tervisega seotud teguritega. Nemad saavad hinnata teie individuaalset olukorda ning anda teile asjakohased soovitused ja raviplaani, et normaliseerida tsingi taset ja toetada teie juuste tervist. Ärge kartke pöörduda spetsialisti poole, et saada kvalifitseeritud abi ja juhendamist!

1. Dieedi muutmine: Keskenduge toiduainetele, mis sisaldavad vähem tsinki. Valige köögiviljad, puuviljad, teraviljad, kaunviljad ja teised tsingivaesed toiduained. Vähendage mereande, liha, pähkleid ja seemneid, mis tavaliselt sisaldavad rohkem tsinki.
2. Joo palju vedelikke: Suur kogus vedelikku, eriti vett, aitab organismil väljutada liigsete mineraalide, sealhulgas tsingi jääke.
3. Piirake toidulisandite tarbimist: Kui võtate tsinki sisaldavaid toidulisandeid, kaaluge nende ajutist või järkjärgulist kasutamise lõpetamist.
4. Konsulteerige arstiga: Soovitan alati pöörduda arsti poole, et teha analüüse ja saada konkreetseid soovitusi vastavalt teie individuaalsele olukorrale. Kohalik arst saab hinnata teie meditsiinilist ajalugu, ravimeid, toitumist ja muid tegureid ning anda teile parima võimaliku tegevuskava.