Kilpnäärme alatalitlus ja ülekaal 16.05.11 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Tere.
Mul on selline küsimus, et kui kilpnäärme alatalitlusega inimene soovib kaalu alandada ja arvutab välja selle baasainevahetuseks vajamineva kalorite hulga, kas siis selle haiguse korral peaks kuidagi seda kalorite hulka korrigeerima/vähendama, kuna baasaineainevahetus ka ravimite foonil pole ju tegelikult selline nagu tervel inimesel? Tänan.

Arst vastas:

Kristel Ehala-Aleksejev

dr Kristel Ehala-Aleksejev

Arst-toitumisterapeut

Tartu Ülikooli Kliinikum

Tere.
Esmalt tuleb leida teie päevane tegelik energiatarve võttes arvesse nii vanust, pikkust, kaalu, füüsilist koormust. Selleks võite kasutada näiteks Harris-Benedicti valemit. Olenevalt mitmetest näitajatest (ülekaalu suurusest, vanusest, jm) saab siis teha korrektsioone vähendades kaloraaži 300-500 kcal võrra päevas. Arvestades ainult baasainevahetust tuleb päevane kaloraaž liiga väike. Kuigi teil on kilpnäärme alatalitlus ei tähenda see, et allute režiimile halvasti. Kõik sõltub inimesest. Kui olete tõsiselt ülekaaluline ja teie kaal langeb pärast soovitava dieedikaloraaži hoidmist 0,5-1 kg nädalas pole põhjust küll väga rangeid meetmeid kasutusele võtta.
Heade soovidega, dr. Ehala