Suhkurtõbi võib ohustada 2050. aastaks koguni iga kolmandat ameeriklast

Suhkurtõbi võib ohustada 2050. aastaks koguni iga kolmandat ameeriklast

USA haiguste tõrje- ja ennetuskeskuse värske aruande kohaselt näib suhkurtõve tulevik Ameerikas nukker, kuna prognooside kohaselt kahekordistub või isegi kolmekordistub haigusjuhtude arv 2050. aastaks.

Aruande kohaselt on praegu igal kümnendal USA täiskasvanul suhkurtõbi. Järgmiseks 40 aastaks prognoositakse suhkurtõve, eriti 2. tüüpi suhkurtõve esinemise määra järsku tõusu: arvatakse, et selle perioodi lõpuks põeb suhkurtõbe lausa iga kolmas ameeriklane, vahendab USA Today.

„Suhkurtõve esinemissageduse suurenemisel on mõned positiivsed põhjused. Tänu parematele veresuhkru taseme kontrollimise võimalustele ning ravimitele elavad  inimesed selle haigusega kauem. Lisaks diagnoosime seda haigust inimestel varem,“ märkis USA haiguste tõrje- ja ennetuskeskuse suhkurtõve leviku üksuse direktor Ann Albright.

Albrighti sõnul on tõusu põhjuseks ka mitmekesisem Ameerika: asjaolu, et suurenenud on nende vähemusrühmade osakaal, kellel on suurem oht haigestuda suhkurtõppe, näiteks afroameeriklaste ja Ladina-Ameerika päritolu inimeste arv. Suhkurtõvega seotud süngeid prognoose, mida tuleks tõsiselt võtta, mõjutab aga ka järjest kasvav ülekaaluliste ameeriklaste arv.

„Suhkurtõbi on põhjus number üks, mis põhjustab täiskasvanutel pimedaks jäämist, neerupuudulikust ja jäsemete amputeerimist. Samuti on sellel suur roll infarktide ja insultide põhjustamises. Seda haigust seostatakse nüüd ka dementsuse teatud vormiga, mõningate vähivormide ning kopsuhaigustega. Suhkurtõbi mõjutab väga paljusid elundkondi,“ selgitas Albright.

Kui need prognoosid jäetakse tähelepanuta, tuleb asjatundjate sõnul maksta kõrget hinda. USA haiguste tõrje- ja ennetuskeskuse hinnangul läheb suhkurtõbi praegu maksma 174 miljardit dollarit aastas, millest 116 miljardit kulub otsesteks ravikuludeks.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada