Dementsuse tekkepõhjused diabeetikutel ja mittediabeetikutel võivad olla erinevad

Dementsuse tekkepõhjused diabeetikutel ja mittediabeetikutel võivad olla erinevad

Värskete uuringute andmetel võivad diabeetikutel sageli põhjustada dementsust veresoonkonna haigused, mis mõjutavad aju vereringet.

Teadlaste sõnul on dementsuse teke mittediabeetikutel tõenäolisemalt seotud aga hoopis amüloidsete laastude kuhjumisega ajus, nagu näiteks Alzheimeri tõve korral, vahendab Businessweek.

Sellisele järeldusele jõuti uuringu käigus, mille viisid läbi Mayo kliiniku Florida linnaku ja California ülikooli San Francisco linnaku teadlased, kes võrdlesid kaht erinevat tüüpi beeta-amüloidide sisaldust 211 dementsusega patsiendi ja 403 dementsuseta patsiendi vereproovides.

„See aitab meil mõista diabeedi ja dementsuse seost. Uurimistulemused viitavad sellele, et diabeetikutel esinevat vaskulaarset dementsust, mis näib olevat seotud väikeste veresoonte haiguse ja rabandustega, saab ehk ära hoida, kui suudetakse vältida diabeedi tekkimist,“ sõnas doktor Neill Graff-Radford Mayo kliiniku pressiteates.

Avastused kinnitavad diabeeti ja dementsust põdevate inimeste varasemate lahkamiste tulemusi, mille kohaselt olid veresoonkonna häired seotud dementsusega, kuid mitte Alzheimeri tõvele omase amüloidsete laastude kogumitega, mainisid uuringu läbiviijad pressiteates.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada