Herpes 19.01.15 / Suguhaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Umbes 7 aastat tagasi diagnoositi mul HSV2 . Viimastel aastatel on haigushood kõvasti taandunud ja esinevad võibolla aastas korra. Ilmselt märk sellest et immuunsüsteem on tugevam. Kas ja kui suur on oht minu partnerile kui me peaksime olema vahekorras ilma kondoomita? Kui mul ei ole ville/haavandeid kas ka siis olen ohtlik oma partnerile?

Arst vastas:

Kristi Abram

dr Kristi Abram

Dermatoveneroloog

Tere!
Genitaalherpes on kõige nakkavam staadiumis, mil haigel on villid või erosioonid. Tavaliselt sel perioodil inimene ise, kel haigussümptomid esinevad, hoidub suguelust, et mitte partnerit nakatada. Siiski esineb aeg-ajalt ka asümptomaatilist viiruse eritumist, st.haigusnähud puuduvad, kuid viirust võidakse partnerile siiski edasi anda. Seega teatud risk on ikkagi olemas. Viiruse eritumine ei ole pidev, vaid võib esineda mõne tunni jooksul päevas või nädalas. Kuna viiruse eritumist kodus kuidagi kontrollida ei saa, oleks siiski mõistlikum vahekorra ajal kondoomi kasutada.
Lugupidamisega,
Kristi Abram