Papilloomiviirus 06.08.08 / Suguhaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Sain äsja teada, et minu partner, kellega olen olnud suhtes 8 aastat ning enamus neist aastatest ka sugulises vahekorras, on põdenud papilloomiviirust. Tean ka, et sellel haigusel on palju erinevaid tüüpe ning partner ei osanud täpsustada, millega tema puhul võis tegu olla - ainus mulle teadaolev on see, et haigus ilmnes suguelunditel mühukestena, kuid peale ravi, kadusid välised nähud täiesti. Enne meie suhte algust ei olnud viiruse kordumist mitmel aastal. Kui suur võib olla tõenäosus, et ka minul on see viirus? Pole küll mingeid sümptomeid ega muid kurtmisi selles valdkonnas olnud terve selle aja jooksul, kuid viiruse kohta lugedes näib, et sellest on võimatu pääseda. Kas PAPS-test näitab raudselt ära, kas on viirust või mitte? Või pean nüüd pidevalt lihtsalt seda kahtlustama ning kui peaksin sattuma kokku uue partneriga, siis ka teatama, et minuga on selline oht...

Suur aitäh ette.

Arst vastas:

Margus Punab

dr Margus Punab

Meestearst

Meestekliinik Tartus ja Tallinnas

Kahjuks pole dr. Põder pikalt vastanud. Püüan siis teda asendada.
Esmalt soovitan tutvuda Kliinik.ee portaalis ülevaloleva e-raamatuga `Sugulisel teel levivad haigused` ja sealt kondüloomide osa.
HPV viirusega on mingil eluetapil nakatunud enam kui 70% seksuaalselt aktiivsetest inimestest. Vähemalt sama suur on aasta jooksul tõenäosus, et inimese enda kaitsesüsteem likvideerib viiruse. Peenisel tekitavad näsasid enamasti madala vähiriskiga viiruse tüved. Nakatumise kohta saate selguse siiski vaid paludes endal teha HPV testi. Kui PAP test on korras ja kontroll regulaarne, siis pole muretsemiseks põhjust. HPV on vaid üks paljudest emakakaelavähi riskiteguritest, mis määrab haiguse tekke tõenäosust vaid umbes 5% ulatuses.
Edu soovides
Margus Punab