valu ja sygelus 06.04.04 / Suguhaigused

Külastaja küsib:

tere!
sihuke mure: olin 9 pàeva eest vahekorras noormehega, keda justkui usaldan, kondoomi me ei kasutanud. paar pàeva peale vahekorda tekkis tupeavast allapoole imelik valulik punkt, kàega katsudes justkui sòlm, ehkki nàha pole midagi, ei punetust ega mingit màrgatavat kùhmu. aga see piirkond on kohutavalt valulik, kas vòi siis, kui wc-s kàies tualettpaber vastu puutub. algul arvasin, et tegu on tùhise àrritusega, kuid asi on iga pàevaga halvenenud. nùùd on tekkinud vana sòlme kòrvale veel ùks, mis pole nii valus, ent sùgeleb tohutult. ka see ei hakka vaatlusel eriti millegagi silma.
olen hirmul, et sùgelus ja valulikkus vòivad veelgi suureneda. paari pàeva pàrast saabub ka mu pùsipartner, arvatavasti peaksin teda hoiatama, kui tegu vòib olla mingi sugulisel teel nakkava haigusega.
kas see vòib olla herpes? (mul pole seda kunagi varem esinenud.) vòi midagi hullemat?
olen praegu vàlisriigis, tervisekindlustust mul pole ja seetòttu ei saa ma siin ka arsti poole pòòrduda. kas te oskate òelda - juhul kui mu kirjeldatud haiguspilt teil mingit diagnoosi panna vòimaldab - kas apteegist vòib saada nàiteks herpesevastaseid ravimeid ka retseptita? mis ravimeid ma peaksin selliste sùmptomite puhul kùsima?
ette tànades,
tanja

Arst vastas:

Airi Põder

dr Airi Põder

Dermatoveneroloog

STD & J erapraksis

Tõenäolislet on tegu herpesega. Genitaalherpese puhul on efektiivsed eelkõige suukaudu võetavad preparaadid - Valtrex või Aciclovir. Erinevates riikides kehtivad erinevad nõuded ravimitele ja seetõttu ei oska ennustada kas need rohud selles riigis kui Teie parasjagu olete on apteegis vabamüügis või retsepti alusel (Eestis on mõlemad ülalnimetatud preparaadid retseptiravimid).
Lokaalsetest ravimitest sobib herpesest põhjustatud haiguskoldele Zovirax (peaks olema olemas üle kogu maailma). Kui haiguskolde piirkond on väga valulik, siis võib kasutada ka valuvaigistavaid salve/kreeme.