rütmihäired 24.07.01 / Südamehaigused

Külastaja küsib:

Mida peaks ette võtma, kui vahel hakkab süda sees värisema nagu tallesaba. Mis täpselt toimub, ei saa aru, sest see ehmatab päris ära. Eriti ebameeldiv, kui see juhtub autoroolis olles. Kähatades või veidi asendit muutes läheb mõningate sekundite pärast üle. Tavaliselt, kui näiteks kummardada või muul viisil rinnakorv kokku suruda, tuleb sellist vibreerimist ette. Iga nädal sellist ei esine, aga on perioode, kui on sagedamini. Kardioloog mingit kõrvalekallet ei leidnud, mind aga häirib väga. Olen 35.a. naine.

Arst vastas:

dr Meelis Vainu

Kardioloog

Tallinna Diagnostikakeskus

Võimalik, et tegemist on hooti esineva ehk paroksüsmaalse südame rütmihäirega. Selle täpsustamiseks tuleb täpselt jälgida, millal, millega seotult rütmihäire tekib, kuidas ta algab (äkki/pikkamööda), kaua kestab, kuidas ta lõpeb, milline on pulss (korrapärane/ebakorrapärane, kiire) ja üldine enesetunne selle hoo ajal. Mõistlik on teha märkmeid selle kohta. Uuringutest aitab (mitte küll alati) nimetatud rütmihäirete diagnoosimisel EKG ööpäevane monitooring ehk Holter. Selle andmete põhjal saab otsustada täiendavate ja keerukamate uuringute vajaduse.

Meelis Vainu

Tallinna Diagnostikakeskus