mu laps ei näe 20.09.06 / Silmahaigused

Külastaja küsib:

Tere,

5 a poeg käis täna isaga silmaarsti juures, avastati vasaku silma nägemislangus 60%, mida see tähendab??? Kui halvasti ta siis näeb (st kuna tegemist siis lühinägelikkusega siis 60% puhul palju see teeb prilliklaasi miinuseks) ja millest võib olla tingitud selline ühe silma nägemislanguse tekkimine. Teine silm pidi vägagi korras olema. Kuna ma ise ei olnud kaasas siis olen praegu teadmatuses ja väga mures, kas peaks laskma teostada mingisuguseid lisauuringuid. Sain aru, et laps ei näe kaugele ja seega kirjutatakse prillid, kas on võimalik nii väiksel lapsel silmi ka kuidagi ravida et ta ei peaks prille kandma?

Olen vastuse eest väga tänulik

Lugupidamisega,
Liisa

Arst vastas:

dr Tiia Jugaste

Oftalmoloog

Silmakeskus Laservisioon

Tavaliselt on sellises eas lapsed kaugnägelikud ehk vajavad pluss prille.Ilmselt on tegemist nn laisa kaugnägeliku silmaga - kuna teine silm on väga korras ja hea nägemisega, siis nõrgem silm ei võta nägemisprotsessist osa ja jääbki laisaks. Siin on kindlasti vajalikud prillid ja võimalik, et oklusioonravi nõrgema silma harjutamiseks.Sellises eas on ravil veel tulemusi, vanemas eas on ravi hiljaks jäänud.
Kui siiski on tegemist miinusprillide vajaduse ehk lühinägelikkusega, ei tohiks miinus suur olla ja alati ei ole prillide kandmine vajalik., sest miinus silm näeb hästi lähedale ja silm laisaks ei jää.
Operatsioone prillidest vabanemiseks tehakse alates 18 eluaastast, seega Teie lapsele see variant ei sobi.