Hiline puberteet 18.11.15 / Seksuaalnõustaja

Külastaja küsib:

Tere!

Pöördun Teie poole väga keerulise murega.

Nimelt pole ma juba 8 aastat kogenud peaaegu mitte mingisuguseid keha suguelundite arenguga seonduvaid märke ning karvade teke on jäänud pea olematuks. Algus oli paljutõotav, kuid mingil põhjusel lakkas areng toimumast ning ei ole uuesti alanud. See tähendab, et peenise suures on jäänud samaks, samuti pole ühe munandi langust toimunud ning näokarvad ei kasva.

Mis teeb minu mure keerulisemaks, on see, et ma olen 189 cm pikk ja kaalun ligikaudu 80 kg. See tähendab, et kasv ja kaal pole millegipärast seisma jäänud. Ma olen alati proovinud õigesti toituda, teinud sporti, hoidnud alkoholi tarvitamise minimaalsena ja hoidunud suitsetamisest. Perekonnas pole minu teada kellelgi esinenud mingisugust hormoonipuudulikkust. Ühtlasi esineb mul probleemideta erektsioon, sugutung on olemas ning olen võimeline ejakuleerima ning seda juba 7 aastat.

Pikka aega uskusin, et mingi hetk algab taas minu jaoks puberteet, kuid see ei ole niiviisi läinud. Olles nüüd 20-aastane, olen ma enam kui kindel, et mind vaevab midagi tõsisemat kui lihtsalt hiline puberteet. Kuna ma olen jäänud teistest arengus sedavõrd palju maha, on viimase nelja aasta jooksul süvenenud minus masendus, mis on mõjutanud minu elukvaliteeti.

Ma olen üsna kindel, et minu puhul ei ole võimalik enam midagi teha, mis tähendab, et probleem on parandamatu. Kas siiski on kusagilt võimalik abi leida?

Arst vastas:

Lemme Haldre

dr Lemme Haldre

Psühholoog-psühhoterapeut, kliiniline seksuoloog

Erakliinik Elite

Tere
Arvan, et võiksite pöörduda alustuseks endokrinoloogi poole. Tartus ja Tallinas võib kontakti võtta ka meestearstide - androloogidega, kes teevad hormonaalsed uuringud. Tõenäoliselt uuritakse peale meessuguhormoonide talitluse (vereproovid) ka kilpnäärme, neerupealiste jm. talitlust. Langemata munadit on samuti vaja näidata meestearstidele, kes otsustavad teiega koos operatsiooni vajadust. Arvan, et selle probleemiga tuleks tegelda ja vaadat organismi seisundit tervikuna.
Lugupidamisega Lemme Haldre