külmad käed ja jalad 05.01.05 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere.minu 16.aastasel tütrel on pidevalt käed ja jalad väga külmad.pidevalt on tal ka külmatunne.kui aga käed soojemad on siis on nad niisked ja nii ka jalad.mäletan et väiksena higistasid tal jalad väga eriti kui pidi õues kummikuid kandma.millest see võib tulla ?aitäh.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
See on ilmselt omamoodi vegetatiivse närvisüsteemi iseärasus. Mis on veget. närvisüsteem -see on juba pikk ja liiga spetsiifiline jutt.
Lihtsamalt võiks öelda, et esineb teatud regulatsiooni häire, mille tõttu perifeeria verevarustus ja ka higinäärmete töö on häiritud. See on iseärasus, mitte haigus.
Kui aga sõrmed külma käes lumivalgeks lähevad, siis võib see küll olla
ka mõne haiguse üheks sümptoomiks (Raynaud fenomen).