mure põlvedega 09.08.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 30 aastane mees. Umbes aasta tagasi haigestusin mingisse viirushaigusse ja peale seda hakkasid mul põlved valutama (selline näriv tuim valu oli sees). Mingit paistetust ei olnud. Samal ajal oli valu ka vasakul rindkeres südame piirkonnas. Lõpuks selgus, et madlites on krooniline põletik ja selle aasta alguses need eemaldati. Peale op-i on kõik näidud (vereproovis AOS 182, reumafaktor neg, EKG ja koormustest) korras olnud. Kuid põlveprobleemid ei ole ära läinud. Kui operatsiooni järgselt liikuma hakkasin, tuli valu tagasi. Teen üsna palju sporti (jalgratas ja ujumine, kui põlvi vähem koormavad alad) ning põlvevalud löövad just treeningu järgselt välja. Trenni ajal tunda ei anna. Kui lihas on treeningust maha jahtunud, tuleb väike pakitsus sisse ja kõige tugevam on valu treeningu järgsel ööl ja hommikul. Samuti on aeg-ajalt valu treeningujärgselt südamepiirkonda löönud. Kui mõned päevad jalgu ei koorma, siis kaob valu ära. Põlvedele tehtud MRT uuring midagi ei näidanud ja perearst ka ei osanud muud soovitada kui glükosamiiini. Kuid see ei ole aidanud. Äkki oskate Teie mulle nõu anda, mida teha.

Tänan vastuse eest!

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Nagu näha, ei talu teie põlved koormust! Seega tuleks koormust alandada.
Tavaliselt on probleem ikka kõhres. Soovitan samuti glükosamiini ja hoiduda liigsest koormusest põlvedele umbes 6 kuud(see ei tähenda, et te sportida ei saa - valige lihtsalt põlvi vähekoormavad alad). Kui ka mandlitest kerge südame kahjustus oli, siis ka sel juhul on liigsed koormused vastunäidustatud. Andke aega paranemiseks!