valutavad jalad ja käed 28.04.01 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Tere!

Olen 46a. naine, 170cm, 64kg, sportinud mõõdukalt, põrutusi, luumurde, ülekoormusi pole olnud. Istuv töö arvuti taga.

Käed (eriti randmeosa, aga ka kuni küünarnukini) ning jalad (jalalaba paindekoht, kuni põlveni) on mul valutanud terve elu. Kuna lapsena kasvasin kiiresti, pidasid arstid seda "kasvuhaiguseks"... Mul on ka kerge lampjalg, sellegi süüks on valusid aetud. Olen kandnud tallatugesid. Tõsisemalt pole abi otsinud siiani. Valu ägeneb pikemaajalisel seismisel, käimisel, aga ka lamamisel ning "luud" (?) valutavad kaasa organismi üldhaigestumise korralgi. Umbsete jalanõude (saapad, botased) kandmine paneb jalad valutama. Abiks on massaaz ning soojendamine. Käed-jalad jahtuvad väga kiiresti ning külmetavad pidevalt.

Kas võib tegemist olla luude või ehk hoopis veresoonte probleemiga?

Kurdan veel põlvede nõrkust. Praktiliselt kükakil olla saan vaevalt mõne sekundi. Püstitõusmisega on siis raskusi, pean kuskilt tuge saama ning ka pea käib ringi. Ka see häda on mind saatnud niikaua kui ennast mäletan.

Tänan ette hea nõu eest.

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere,

Arvan tõesti, et paljud jalgadega seotud vaevused on Teil tingitud lampjalgsusest. Kindlasti peaksite Te kandma tallatugesid. Kui palvikuga või muu haigestumisega kaasneb liigesvalu, siis see veel ei viita liigeshaigusele.

Vaevust labakäte poolt on raske kommenteerida. Võimalik, et seotud töö iseloomuga. Kui käed-jalad kardavad külma ja seejuures ka elavalt värvi vahetavad ( kas lumivalgeks või lillakaks), siis on see omamoodi perifeersete veresoonte probleem. ( tõmbuvad külma käes kokku) Sel juhul võib kaasneda ka valulikkust. Miks kükist püstisaamisega raskusi on - samuti ei saa kommenteerida. Võibolla on treenimata ja nõrk lihaskond? Tõenäoliselt on siin

ka fooniks gonartrootilised muutused ( kõhre muutused põlves) Oleks soovitav teha Rö pilt põlvedest.