Teadmatus 04.10.23 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 40-aastane

Unustasite kirjutada, kas kunagi on olnud rasedusi ja millega need lõppesid?
Kui soovite sünnitada, siis broneerige koheselt-kiiresti aeg viljakusravi arstile, on kiire, väga kiire. Ehk jõuab teha uuringud ja otsused, sest Eestis on IVF-kunstlik viljastamine tasuline alates vanusest 41, kuna siis on loomulikul teel rasestumine üliharv nähtus ja sagedamini esineb vastsündinutel väärarenguid. Enamasti on ovulatsioonid ka väga harvad.
Broneerige kohe praegu aeg lähimale viljakusravi arstile.
Munarakkude külmutamine on Eestis lubatud kuni 35. Alates 36 algab keskiga ja munarakkude kvaliteet on oluliselt langenud.

Minu vastus Te küsimusele:

Jah mul on olnud varem kaks rasedust ja sünnitust. Mul on kaks poega.

Kas pean endiselt broneerima aja viljakusravi arstile? Mul peaks päevad algama järgmine nädal aga imelikult eile määris ja täna hommikul oli paber pühkides mitte tume punane vaid hele punane. Kuigi viimased päevad olid 12 september alles. Valu pole mitte kuskil.
Mida tegema pean?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 40-aastane

Tänan, et täiendasite oma andmeid. Eelmisest küsimusest jäi mulje, et peamine probleem on soov rasestuda, kas oli nii? Kogemustega arstidena teame, et elu jooksul kõik muutub. Vastab tõele, nendega, kel on sünnitused anamneesis on juba kergem. Kuid siis olite noorem ja kindlasti ka tervem.
Hiljuti oli naistearstidel suurepärane koolitus-konverents I-Tallinna Keskhaiglas, ka seal rõhutati veelkord üle, kui üle 35-aastane patsient ei rasestu juba poole aasta jooksul, siis viljakusravi arst võiks teha uuringud.
Kui eelpool nimetatu kõlab kuidagi hirmutavalt, siis broneerige aeg naistearstile ja rõhutage, et soovite veel rasestuda ja sünnitada. Selliste kaebustega peavad olema välistatud STLI -sugulisel teel levivad infektsioonid, eriti, kui on uus partner: eelkõige urogenitaalne klamüdioos, gonorröa, Mycoplasma Genitalium jms. Võimalusel võetakse lai paneel. Siis vajadusel ravi koos partneriga, siis partneri uuringud meestearstil, sest erektsioon ja penetratsioon ei garanteeri rasedust, kui puuduvad terved ja liikuvad ja kvaliteetsed spermatosoidid või leidub sugutraktis põletikke. Teil peavad läbitavad olema munajuhad, mis on uue rasestumise eelduseks. Sageli põetakse ka endale teadmata põletikke, mil munajuhad sulguvad. Munajuha läbimõõt on ligikaudu üks millimeeter. Kui need kõik korras, siis saab stimuleerida ovulatsioone ravimitega.
Aga kui lapsed juba olemas, võite lihtsalt oodata ja jälgida. Apteegis on müügis ovulatsioonitestid, uus on viljakusmonitor. Midagi eluohtlikku ei tundu olevat. Kui on mure, siis broneerige plaaniline aeg naistearstile.
Võimalik on kaugnõustamine: ette üle kanda 23,34€, siis saata minu töömeilile glitter@naistearst.ee oma isikukood. Iga päev kell 10.00 kuni 25 minutit, saate helistada 6014331 või muul kokku lepitud ajal.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebitregistratuur.ee 24/7