A- ja B-hepatiidi kompleksvaktsiin ja rasedus. 30.12.18 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere
Vaktsineerisin ennast A- ja B-hepatiidi kompleksvaktsiiniga TWINRIX ADULT. Vaktsineerimispäeval ning ka järgneval päeval oli vahekord ning nüüd on triibud testil (rasedus planeeritud, kuid ei lootud nii kiirele õnnestumisele). Kõigi arvutuste kohaselt oli vaktsineerimise ajal parim aeg ka viljastumiseks. Kas viljastumisaeg ning tehtud A/B-hepatiidi kompleksvaktsiini kokkulangevusaeg võib kasvavale lootele kuidagi kahjulik olla?
Lisaks on mul veel teinegi küsimus. Nimelt koosneb A- ja B-hepatiidi kompleksvaktsiin 3 doosist (0 kuud, 1 kuud ja 6 kuud), mistõttu ongi mul nüüd kätte jõudnud see aeg, mil teha teine vaktsiinidoos (kuu esimesest süstist on möödas). Kas see vaktsiin on rasedale üldse ohutu või on pigem mõistlikum jätta edasised vaktsineerimised tegemata ning oodata sünnituse ja rinnaga toitmise lõpetamiseni ning jätkata seejärel vaktsineerimisega? Mingit otsest ohtu A- ja B-hepatiidi viirusega kokkupuuteks mul ei ole. Lihtsalt esmalt sai tehtud gripivaktsiin, misjärel perearst soovitas teha ka A/B-hepatiidi oma.
Ravimi infolehelt nähtub alljärgnev info:
Rasedus ja imetamine. TWINRIX Adult vaktsiini toimet loote arengule ei ole uuritud. Nagu kõigi inaktiveeritud vaktsiinidega, peab siiski ka siin arvestama loote kahjustuse ohuga. TWINRIX Adult vaktsiini tohib raseduse ajal kasutada ainult juhul, kui on selge oht A- ja B-hepatiidile.

Raviminfolehelt väljaloetu tekitabki muret. Naistearsti vastuvõtule pääsen alles kuu aja pärast, seepärast pöördungi murega Teie poole.

Aitäh Teile juba vastuse eest ette!

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 35-aastane

Vastab tõele, kuna rasedaid ei ole uuritud eetilistel põhjustel, siis manustatakse vaktsiine rasedatele vaid elulistel või tõestatud riski korral, n kui rase sõidab ohtlikku piirkonda.
Õige, vaktsiine tuleks jätkata kohe peale sünnitust.
Olge mureta, vaktsiinid on väga kasulikud infektsioonide ennetamise ravimid ning tõstavad organismi üldimmuunsust. Alati on ohtlikum põdeda neid raskeid infektsioonhaigusi, mis on vaktsiinvälditavad, kui vaktsineerida.

Rõõmsat rasedusaega soovides

G.Litter M.D.
naisteast.ee, veebiregistratuur.ee