Loote väline pööramine 05.06.18 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Kohe on täis 34 nädalat ja tita on ikka tuharseisus, pole kordagi muus asendis üldse olnudki (alates sellest, kui asendit üldse jälgima hakatakse). Ilmselt saan lähiajal saatekirja välisele pööramisele, aga sellega seoses tahaks ka teist arvamust teada ohtuse kohta ja üldse kuidas protseduuri Eestis tehakse.
Arvestades varasemaid lapsi on ka nüüd suuremapoolne laps tulemas, 4 kg või rohkem (UH-s kaalu hinnatud siiski pole). Liigutuste järgi otsustades on ta asendis, mida inglise keeles nimetatakse frank breech. Tervisemuresid ega varasemaid keisrilõikeid mul pole.
Kui ohutu ja kui tõhus on sellisel juhul väline pööramine? Kas on Eestist teada ka juhtumeid, kus kõik ei läinud pärast hästi? Kui sageli üldse Eestis tehakse sellist asja? Kaua protseduur koos jälgimistega enne ja pärast aega võtab? Ja kaua pärast tita seisundit jälgitakse? Kuidas näiteks on võimalik tuvastada, et ei tekkinud väikest platsenta irdumist? See olla kirjanduse järgi üks enamlevinud riskidest...
Aitäh!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, tuharseisus loodet soovitatakse väliselt pöörata peaseisu, kuna siis võimalik tupe kaudu sünnitus. Ideaalne aeg 34-36 rased.nädalas, õnnestumise % kusagil 40. Teostus kuni 20-30 min, enne ja pärast pööret jälgitakse loodet KTG-l. Seega kokku peate planeerima 1.5-2 tundi aega. Meie haiglas olnud viimati kompliktatsiooniks platsenta irdumine 2 aastat tagasi. Üldiselt tüsistusi on väga harva, lihtsalt pigem ei õnnestu loodet pöörata. Eelmisel aastal teostatud meie haiglas 80 välist pööret. Kirjanduse järgi tüsistuste risk umbes 1 %.Kõik muidugi oleneb naise kaalust, loote suurusest ja tingimustest loote pöördeks.
DR Kadastik