rasestumine 29.08.07 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 43-aastane. Soovin väga last saada. 2 aastat tagasi oli mul raseduse peetumine 9-ndal nädalal. Peale seda ligemale aasta jooksul olen üritanud uuesti rasestuda. Märtsis võetud hormoonide vereproov oli korras. Mees käis samal ajal ka uuringul ja siis selgus, et tal 0% norm.sperm., misjärel sai juuni lõpuni Sustanoni süste, mis mõjusid hästi, nii et juulikuine analüüs näitas 5% norm.spermatosoide ja norm.liikuvust. Olen viimastel kuudel teinud ov teste ja mõõtnud basaaltemperatuuri, mis näitavad, et ov toimub. Tsüklid on regulaarsed 28+-2 päeva. Juunis ja juulis sain tsükli II osa toetuseks duphastoni. Mul on sidekoe täpsustamata süsteemne haigus, mis viimastel aastatel ägenemisi pole andnud ja reumatoloog ütlab, et see haigus on mul õnneks nõrgalt väljendunud ja luupuse diagnoosi pole pandud. Analüüsid näitavad tuumavastaseid antikehasid ja Ana test pos. (SSA ja SSB). Südame mitraalklapi kerge rike on ka (põdesin südamelihase põletikku 94.aastal reumasse haigestumise ajal). Minu reumatoloog pole mul rasestumist keelanud, reumarohtusid ma ei kasuta. Kuna olen 43.aastane, siis on mul viimane aeg lapse peale mõelda. Olen lugenud, et minu vanuses on loomulikul teel rasestumise tõenäosuse % vaid 10.
Vastuses kirjutate, et loomulikul teel rasestumise tõenäosus tsükli kohta on vaid 10%.

Kas IVF meetodit kasutades oleks minu vanust arvestades see % kõrgem?

Kas minu diagnoosiga on IVF tegemine mõeldav ja kas on eestis sellist kogemust?

Kas minu diagnoosiga võib Serofeeni ravi kasutada ja kas sellest oleks ka abi?(Naistearst arvas, et võiksin alates sept.-st võtma hakata. Mulle on reumatoloog kunagi öelnud, et ma ei või kasutada rasestumisvastaseid kombineeritud hormoontablette, aga serofeen ju ka hormoon? Aga kas tavaline või kombineeritud horm.)

Küsimusi sai palju.
Tänud ette!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. Loomulikult arvestades teie vanust, on rasestumise võimalus füsioloogililset väiksem kui noorematel. Serophenet soovitaks küll võtta ja see pole teilelvastunäidustatud. Kui te pole rasestunud 3-6 kuu jooksul ,siis soovitaks IVF. Kindlasti on ka mehepoolne põhjus. Dr kadastik