teismeline tütar 16.11.04 / Psühholoogia

Külastaja küsib:

Kuidas saada kontakti oma tütrega, kellega on varem hästi läbi saadud , aga kes nüüd 14-aastasena on täiesti pööraseks muutunud? Ta ei lase endale ligi, ainult tõrjub öeldes, et ma saan ise hakkama enda asjadega. Poisid on talle niiviisi "pähe" löönud, et mul on lausa hirm, et ta võib väga-väga libastuda. Viimane asi, millega ta hakkama sai, on see, et ta ei tulnud ööseks koju, ei võtnud ka telefoni vastu. Ma olen püüdnud olla temaga mõistev, olen püüdnud mitte väga sekkuda tema asjadesse, aga samas ka ikka püüdnud olla huvitatud tema tegemistest. Oleme rääkinud temaga pikalt ja laialt , mis temaga toimub , kuidas mõjub tema käitumine teistele pereliikmetele. Mõneks ajaks on ta rahulik ja me saame üksteisega rääkida. Siis tuleb aga jälle mingi pööre. Olen tähele pannud, et need on seotud menstruaaltsükklitega. Just enne mensise algust ja pele mensist on ta nagu arust ära.
Tuli pikk jutt. Aga äkki saate anda mingit nõu, kuidas tütard aidata?

Arst vastas:

dr Irene Kalvet

Irene Kalveti Konsultatsioonid OÜ

Tere!
Olete õigesti aru saanud, et noor neiu võib olle enne menstruatsiooni algust rohkem tundlik ja tujukas. Teismelisel endal on ka raske toime tulla oma tunnetega. Selles eas neiule peab olema toeks, kuid ei tohi ka piiride panemist unustada. See olukord nõuab perelt kannatust ja pidevat rahulikku selgitustööd.
Mida rahulikumalt suudate Teie tütrega suhelda, seda rahulikumalt suhtleb tema. Alati on tulus piiride seadmisel mõelda sellele, mida tütar väga soovib ja kuidas saab neid soove siduda tema kuuletumisega.
Jõudu ja edu soovides!
Irene Kalvet.