Alkoholism? Naine kysib. 07.09.22 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen märganud mehe õlletarbimises mustrit. Yks kord nädalas joob ta end pehmeks. Vähemalt 6 õlut, vahel rohkem.. Stabiilselt 3 aastat. On olnud ka aastate sees paar kahepaevast joomist, siis on olnud tal tulemuseks ärevus vms rytmihäired.
Viimasel ajal on hakanud alkovaba vahe lühenema, näiteks viimased korrad on ta joonud juba 3-4 päeva tagant. Järgmisel päeval on kyll kaine, aga väsind. Unine, joob mingit vitamiinijooki, vahel votab ibuprofeeni. Ise ytleb, et tal probleemi pole, see on kõigest õlu, mitte viin. Ja purjus mees olevat normaalne.
Minu esitatud ultimaatumid, virinad, lunimised ja stress teda ei peata, kardan et see koik syveneb. Tunnen, et minuga ei arvestata. Ma ei taha olla inimesega, kes must ei hooli voi eelistab alkot.
Ma ei tahaks öelda neid nõmedaid lauseid, et muidu väga hea mees, ja et meil on ka laps, peale kelle syndi lubas ta enam mitte tarbida. Kahjuks takkajärgi oigustab ta joomist sellega, et ma olevat talt sellise lubaduse välja pressinud. Jah, tema soovis last ja see oli mu tingimus. Mina taitsin lubadust, tema mitte, ja see on mu meelest väga alatu. Laps on tore, seda ma ei kahetse. Aga ma tunnen et kui ma nii pohimottelise lubaduse rikkumise alla neelan, olen ma kaotanud ka lugupidamise iseenda silmis. Ma ei soovi lapsele sellist eeskuju. Tahan kasvatada teda tervete väärtustega.
Kujutan ette voi on siiski meie peres alkoholism?
Mida teha?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Õlu on alkohol. 0,5 õlut on ca 50,0 viina. Seega - kuus(6) õlle on ca 300, 0 viina. Seda esiteks - mees joob alkoholi.
Organism enam kanget alkholi ei talu (ei jõua) vastu võtta - alkoholi kuritarvitamine, seda teiseks. Kuritarvitamine on tarvitamine tervist kahjustavas koguses.
Alkoholsõltuvus - puudub haigusktika, mõtted alkoholist tekitavad juba suure ootusärevuse, nüüd juua saab...
Üks pits on palju, 20 on vähe. Joomapidurid puuduvad.
Alkohooliku lubadused on nagu hommikune udu - kahe-kolme tunni pärast pole seda lubadust nagu olnudki.
Maksavad teod, mitte lubadused.
Wismari haigla narkoloogid aitavad!
Kui ta ravile ei lähe, siis...ilmas leidub teisigi, kes ...laulmisest ka ei aita, aitavad teod.
Tegutsege!
Jüri O.-M. Ennet