Harjutused autismispektri häire korral 12.02.22 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Psühhiaater diagnoosis autismispektri häired. Aga edasi? Kus saab ravi? Käinud “jutustamas” mitu aastat 3 erineva psühholoogi juures, kuid pole saanud ühtegi harjutust, mis toimiks häirele, kus ei suuda alustada. Mitte ühtegi asja ei suuda alustada ilma tohutu vaimse pingutuseta- mõte on, tahe on, kuid keha ei liigu. Ei saa voodist välja hommikul, riietumine vähemalt pool tundi, isegi valmis pandud toidu söömisega alustamine on vaevarikas, kui keegi toitu valmis ei pane, võib nädal aega söömata olla (sel juhul kaalulangus -10 kg), voodipesude vahetamise vajalikkusest teadlik, kuid ise ei suudaks kunagi neid vahetada, juuksurisse minna ei suuda, poest asju osta ei suuda, interneti teel vajalikke asju osta ei suuda, raamatut lugeda ei suuda, kuigi sõprade abiga sai ostetud, kõrgkooli õppima minna ei suuda, sõpradega suhelda ja kokku saada ei suuda ja nii on kõigi asjadega. Pikad nimekirjad, mida teha tahaks, aga midagi ei suuda alustada ja seega tundub kõik mõttetu. Pea lõhkeb mõtetest, valutab tihti ja abi ei ole kuskilt saanud. Kas Eestis on psühholoogi, kes teab tulemuslikke harjutusi sellise häirega toime tulekuks. Üks psühholoog palus raamatust endale ette lugeda 1 lk ja siis oli võimalik iseseisvalt edasi lugeda mõned leheküljed. Aga see ei toiminud pereliikmetega ja raamat jäigi sinna paika, kuigi ema ja isa olid nõus kasvõi iga päev 1 lk ettelugemist kuulama. Kus on need harjutused, mis aitavad vajutada seda nuppu, mis keha käivitab? Suured tänud ette!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kuna on väljendunud mõtlemishäire (sundmõtted) ja sellest tulenevad tegutsemise häired (sundteod), siis
mõttemaailma mõjutamiseks on vajalik kasutada neuroleptikume e antipsühhootikume väikeses-parajas annuses. Antipsühhootikumid aitavad luulumõtete korral, aitavad ka sundmõtete puhul. Leida konkreetse juhu puhul konkreetne raviannus. Näiteks, Rispolept 1mg tabl. - veerand...pool tabl kaks korda päevas n.ö. kõige valulikumal ajal.

Ideomotoorne harjutus. Istudes/või lamades kujutleda neid probleemseid olukordi ja siis rõõmuga neid olukordi mõttes ja normaalselt lahendada. Kujutledes rõõmuga suudan ja ka reaalelus saan normaalselt hakkama.

Head harjutamist.
Jüri O.-M. Ennet