ravimisõltuvus 15.10.21 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere
Küsin nõu oma elukaaslase tervise suhtes, kuna minul endal on tekkinud mure tema pärast aga ta ise eitab kõike. Nimelt algas kõik eelmise aasta jaanuari kuus, kui tal tugevas alkoholi joobes käis mingi plõks ja tekkisid igasugused ärevushäired ja paanikahood. Läks veebruaris psühhiaatri vastuvõtule ning määrati ravi antidepressantide ja rahustitega lisaks veel unerohud. Antidepressantidest kasutab ta Brintellix 5 mg 1, rahustitest Loranzi ja unerohtudest Zopiteem 10 mg või Zopitin 7,5 mg.
Magamatusega on ta võidelnud juba palju aastaid.
Probleem on aga selles, et ta on ise endale kõige parem arst. Algas sellest, et arst kirjutas välja rahusetid 1 tab päevas tema võtab 2 mõnel päeval isegi rohkem. Tänaseks ta rahusteid enam ei kasuta aga unerohtusid minu arust kuritarvitab. Nimelt arst on määranud 2 tab õhtul, kuid tema väidab, et see ei toimi ja võtab 3-4 tab seda nii õhtul kui vahest ka päeval. Kui arst rohud välja kirjutab siis tema eesmärk on need kustkui võimalikult kiiresti ära tarvitada. Tema käitumine sellega aga muutub, ta näeb välja väga uimane, kordinatsiooni häired ( kõnnib nagu oleks purjus taarudes), unustab ära mida oleme varem rääkinud ja küsib asju mitu korda üle. Kui ma ütlen, et see on probleem siis ärritub. Kui tal need unerohud otsa saavad siis on mõnda aega närviline.
Ma ei tea kuidas teda aidata, sest ta ütleb , et mina ei tea nendest rohtudest ega tarvitamisest midagi.
Küsingi nüüd, et kas see on ravimite kuritarvitamine ja kuidas ma saaks teda suunata?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tabletiravi on abivahend, harjutused on põhivahend tervenemisel.
Ravimite osakaal tervenemisel on 1/10, harjutustel 9/10.
Ainult ravimite võtmisega probleemi põhjalikult ei lahenda.
Koostöö raviarstiga-psühhiaatriga.
Kui harjutusi ei tee, siis sõltuvuse-kuritarvitamise osakaal hakkab suurenema.
Koostöö raviarstiga!
Probleem on kõrvaldatav koostöös psühhiaatriga, koostöös harjutustega, koostöös enda Mina muutmisega.
Jüri O.-M. Ennet