Suitsetamine ja orgaaniline depressioon 08.10.18 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Sooviksin suitsetamisest loobuda.....kuid ei suuda...sest tekib selline närvilisus,et nii paha on olla,ei leia kuskil rahu ,pea hakkab valutama.Kaalun 115 kilo,kui suitsetamisest saaksin miskil moel loobuda kas siis kilod tõusevad?Olen nii närviline.Kasutan sanaxit,ja paroxetini 20 mg.Palun andke nõu.Aitäh!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Suits ei rahusta, rahustab imev sissehingamine ja veelgi rohkem sujuv väljahingamine.
Psühho-analüütikud nimetavad seda inimese ja psüühika arengu oraalseks faasiks - sünnist 1. eluaastani - siis ju põhiline lapse rahustamine, rahuldamine, emme usaldamine, lähedus- ja turvatunne saadakse emme rinnast toidu imemisega ning hingamise-nohistamisega samal ajal.
Seda printsiipi teades ongi universaalne harjutus - pikk ja rahulik väljahingamine (jalutamine, kerge füüsiline koormus, Ohkamine, viistamine, laulmine, ümisemine...Leia endaele sobiv(ad) ja tunne väljahingamise rahustavast toimest rõõmu.
Kehakaal.
1) praegusest kolm korda enam mäluda,
2) praegusest poole võrra väiksem toidukogus,
3) süüa kolm- neli korda, aga mitte ükskaks korda päevas,
4) jahulised, magusad tagaplaanile, juur- ja puuviljad esiplaanile.
5) kerged kehalised harjutused (vt suitsetamise küsimus)
Rahunemine.
Xanax´i ja AD asmel minu rahustav palve, esimene samm.
Head harjutamist soovides,
Jüri O.-M. Ennet