Teotahte puudus 16.10.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Kirjutan murest oma abikaasa pärast. Ta on pärinud nn. "alkoholismi geeni". Seda teemat on ta õnneks 10 aastat kontrolli all suutnud hoida. Sel alkoholivabal perioodil on ta pidevalt tarvitanud antidepressanti Ecitalopram ja rahustina Rivotrili, kuna on depressiivsusele kalduva loomuga. Ta on iseendale tööandja, kõrgharitud 53 aastane mees, varasematel perioodidel teinud vajadusel kuni 12 tunniseid tööpäevi. Viimane aasta kurdab ta aga pidevat väsimust ja läbipõlemise tunnet, tema töövõimekus on taandunud umbes 4 tunnile päevas (töötab kodus), ülejäänud päeva veedab ta diivanil telekat vaadates või lihtsalt magab. On initsatiivitu ja apaatne igasuguste tegevuste suhtes (aktiivne tegutseja pole ta küll kunagi olnud). Pere poolt pakutavad soovitused elustiili muuta: sportida, viibida rohkem seltskonnas, tegelda mõne hobiga jne, ei ole andnud tulemusi. Ütleb, et tal ei jätku selleks jõudu ega tahet.

Minu küsimus on eelnevast tulenevalt järgmine, kas oleks tema puhul mingi võimalus ravimeid vahetades teotahet pisutki turgutada ja energiataset tõsta, et ta seejärel aktiviseerudes juba suudaks ise oma füüsilist ja vaimset võimekust tõsta?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Retsept e soovitus tegudeks on Enneti ristkülik diagonaaliga (Enneti, et teile paremini meelde jääks, et tegutsema hakkaksite) ja “uued prillid”.
Ristkülik diagonaaliga annab mõttemudeli ja ka tegutsemisjuhise.
Diagonaal ristkülikus näitab, et
1) üks tekkinud kolmnurkadest (vasemalt paremale ajateljel liikudes) väheneb. See iseloomustab arstirohu võtmist – põhimõtteliselt peab arstirohu tähtsus ajaga vähenema, peab saabuma aeg, et rohtu võtame aja möödudes vähem ja siis enam ei võtagi.
2) Teine kolmnurk selles ristkülikus suureneb, pakseneb. See iseloomustab harjutusi ja neid on mitmest valdkonnast (viis rühma: sotsiaalsed, kehalised, meelelised, hingelised, religioossed; alustada minu harjutusest /vt Enneti palve, esimene samm/) ja nende tegemine peab siis suurenema, saavutama optimaalse isiku jaoks.
Kui harjutusi ei tee, siis jäätegi rohtu võtma!
3) “Uued prillid” on uus hoiak, uus suhtumine endasse ja välisilma ehk lihtsamalt – mis on minu väärtushinnangud, mida võtta südamesse ja mida vaid mõistusega.
Südamesse kõik ei mahu, sinna mahtugu ainult enda jaoks väga väärtuslik.
4) Tervist ei anna tableti neelamine, tervist ei tooda meile hõbekandikul - tervise eest peab ise Võitlema.
Diivanil lamades tervis ei tule - Ei Tule!
Head harjutamist - perekond ja Eestirahvas vajab ka teie töövõimet ja tegemisi.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet