Rasedus ja ravimid 19.09.17 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Kuna mu psühhiaater ootamatult töölt lahkus ja temalt nõu enam küsida ei saa siis pöördun siia.
Mul on bipolaarne meeleoluhäire ja ärevushäire. Võtan ravimeid Argofan 150mg, Valdoxan 2tbl ja Rivotril, aga oleks soov rasestuda. Mulle öeldi, et Valdoxani ja Rivotrili pean ära jätma, aga Argofani peaks edasi võtma. Mure on selles, et ma olen aastaid juba erinevaid ravimeid võtnud ning kardan, kas selle kompoti peale on mul üldse lootust tervet last saada?

Tervitades,

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

1) Ettevaatusabinõuna tuleb Valdoxani kasutamist
raseduse ajal eelistatult vältida
2) Kui te olete rase, imetate või arvate end olevat rase või kavatsete rasestuda, pidage enne selle ravimi
kasutamist nõu oma arsti või apteekriga. Argofan SR’i võite kasutada ainult pärast selle võimaliku
kasulikkuse ja sellega teie sündimata lapsele kaasnevate võimalike ohtude läbiarutamist arstiga.
Olge kindel, et teie arst ja/või ämmaemand teavad, et te saate ravi Argofan SR’iga. Kui te võtate raseduse ajal selliseid ravimeid (SSRI-d), võib suureneda imikul tõsise seisundi, mida nimetatakse
vastsündinu püsivaks pulmonaalseks hüpertensiooniks (PPHN), tekkimise risk.
3) Rivotril - kindel ei.
4) Ärevushäire (vt otsinguga varasemaid) ja saate juhiseid tegudeks ilma AD-ta.
5) Kes psühhiaatrit asendab (või saab haigus-kaarti/lugu vaadata, siis saab täpsemalt soovitada.
Naistearstiga ka kindlasti koostöö.
Harjutusi saate juba Tänasest tegema hakata. TÄNASEST!
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet