Töökaotus ja inimese adekvaatsus lepingute sõlmimiseks? 30.07.16 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Kui inimene on kaotanud töökoha ootamatu koondamise tõttu, ühtki muud sissetulekut ei oma ning samal ajal on kasvatada ka kooliskäiv laps, kes on küll juba 19a. kuid keskkoolis õppimise tõttu veel ei tööta, siis kas ta on ikka piisavalt adekvaatne sõlmimaks ülitähtsaid ja olulisi lepinguid/tehinguid kinnis- ja/või vallasvaraga?

Küsin, kuna on alust arvata, et sellises situatsioonis olevat inimest on raskelt petetud just kinnisvaratehingu sõlmimisel....

Ette tänades ja vastust oodates!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Siin kaks probleemi.
a) Töö on, aga sissetulek ei kata miinimumvajadusi või siis töötus ja vajaduste rahuldamiseks rahalist katet ei ole. Siin lahendid eelkõige sotsiaalsed-ühiskondlikud. Omapoolne võitlus-tegutsemine oluline, ka poliitiline aktiivsus - keegi hõbekandikul vajalikku raha ei too.
Töötukassa, elukohajärgne sotsiaaltöötaja, uute töövõimaluste otsimine nii Eestimaal, aga ka (võimalusel) mujal.
b) Tehingud kinnisvaraga. Kui kohtu korras ei ole eestkostet seatud, siis inimene võib oma varaga (ka kinnisvaraga) teha kõiki juriidilisi tehinguid - ka endale ülimalt ebasoodsaid.
Kui inimene käitub ebaadekvaatselt, siis (kui selleks TERVISLIKUD põhjused, psüühikahäired sellisel määral, et ta ei oska õigesti oma majanduslike, tervislike või siis õiguslike huvide eest seista) on vaja loomulikult eestkoste seada.

Koostöö lähedastega, et halvast olukorrast ikkagi jõukohaselt välja rabeleda.
Alkohol ei ole lahendus.
Üheskoos, Lähedased ja leiate väljapääsu!
Tark ei torma!
Jüri O.-M. Ennet