Laps ei taha lasteaias enam käia 06.04.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Nimelt minu 2,5 aastane tütar otsustas, et tema enam ei taha lasteaias käia. Ma ei oska enam midagi ka teha ega tea kust abi saada. Sügisest kuni 2014 kuni märtsi keskpaik 2015 käis ta mul väga ilusasti lasteaias, kohe ootas minekut ja oli rõõmus. Peale seda kui ta ühe korra magamise ajal voodisse natukene pissis, siis tal vist tekkis mingi tõrge lasteaias käimise ees. Toob ettekäändeks kõhuvalu. Kodus ei kurda ta kordagi kõhuvalu. Kui jälle mainime, et läheme homme lasteaeda, siis ta kohe hakkab nutma ja ütleb, et ei taha lasteaeda ja näitab et kõhus valutab. Arst vaatas ka tema kõhuvalu ja ei olnud seal midagi. Lasteaias lausa karjub vahepeal, et kõhus aiai ja ei taha seal ka enam hästi süüa ja enne magama minemist ütleb, et ei taha magama. Kuna kord kutsuti mind talle järgi kõhuvalu pärast, siis vist laps nüüd teab, et kui ta kisab ja kurdab, et siis järgi kutsutakse. Millest korraga selline tõrge võib tulla. Teen talle nädalase pausi just lasteaiast, sest võib olla laps väsinud lasteaiast. Samas ei ole ta eriti pikalt ka nädalal lasteaias. Poolikuid päevi küll ei ole saanud teha.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lapsed "kaebavadki" oma sisepingetest-probleemidest keha kaudu: kõhuvalu, pissimise probleemid jne. Seega vajalik on:
a) paljude tegurite hulgast leida nö põhjuslikud stressitekitajad ja neid siis vähendada või kõrvaldada. Kindlasti kaasata kasvatajatädi ja koostöö temaga. Väike lasteaiapaus on õige ja võimalusel väike periood ka lühendatud kestvusega (lühendatud tööpäevaga) lasteaias käia;
b) sisepingeid vähendada: enda rahulikkus, rohkelt kehalist kontakti lapsega ja kehalist aktiivsust, mängud loomadega, kes rõõmsalt lõunauinakuid teevad ja lasteaias mängimas käivad.
Julgustuseks pissitilkade suhtes on ju vastavaid püksikesi võimalik kasutada.
Kodustes tingimustes vedelikku lonksutada ja WC-s käimise vaheaega pikendada, et oskaks neid "pidamise lihaseid" teadlikult kasutada.
Üheskoos leiate õige lahenduse ja saate vajaliku-positiivse tulemuse.
Kannatlikkust ja rõõmsameelsust, etteheiteid-süüdistusi ei tohi terakestki olla.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet