3,5 aastase poisi käitumine 04.09.19 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Panin lapse lasteaeda. Kodus meil sõjaväelist korda ei ole. Elame eramajas. Suvel mängib laps õues ja toas nii nagu meeldib. Hommikul sööb umbes kell kümme, teised toidukorrad on suvalisemad vastavalt vajadusele. Kõike ei söö, kuid siiski mitmeid asju.

Lasteaias on reeglid.
*Söömise ajal ei tohi laual olla ühtegi mänguasja ja mängida ei tohi (eraldi söögiruumi ei ole). Kui ei allu sellele reeglile peab ruumist lahkuma.
*Kui ei söö õigel ajal, siis oled näljas kuni järgmise korrani.
*Kui õpetaja loeb raamatut ei tohi käes olla ühtegi mänguasja (samas lugemine toimub mängutoas) (Tegelikult kõik tegevused toimuvad ühes toas.....magamine, söömine, mäng ja muu)
*Kui minnakse välja, siis kõik lähevad välja
*Kui tullakse tuppa, siis kõik tulevad tuppa
*Kui minnakse magama, siis kõik magavad
*+kojuminek.....üldiselt laps ei taha mängu pooleli jätta

Kõik need loetletud reeglid lõpevad minu lapse kõrvulukustava kisaga ja kogu kollektiivi kogunemisega koridoris....see võib kesta pool tundi. Keegi mingit nõu ei anna...õpetajad pööravad selja ja jätkavad oma programmi.

Mingeid sisseelamise reegleid ei ole.

Muidu, kõik mis puudutab mängimisse, suhtlemisse teiste laste ja õpetajage on olnud tore ja meeldiv. Laps tahab ainutl mängida....ta ei ole elu sees näinud nii palju mänguasju.

Probleem on ka veel selles, laps ei räägi lausetega. Inglise keelseid lauseid ja sõnu on mõned aga eestikeelseid eriti ei ole. Logopeed on määratud, kuna lapsel on nö. laisad lihased, mis vajavad treenimist.

Ma ei julge enam lasteaeda minna.....muidugi ma lähen.....aga kogu see ooper on päris väsitav ja ma ei tea, kuidas seda leevendada. Ma ei suuda kodus kunagi 100% lasteaia reeglitega elada.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Rääkida laseaia Juhatajaga - inimlapsed pole ju tinasõdurid - individuaalsust tuleb ju arvestada kui see võimalik on. Aga miks ta ei peaks võimalik olema?!
Logopeed näeb lapse suhtlemisoskust ja iseloomu - mida tema soovitab? Lastepsühhiaater?
Vajadusel-võimalused lasteaeda vahetada.
Lastepsühhiaatri jutul ikkagi ära käia - igast teadmisest kasu - saab vajalikke nõuandeid ja juhiseid.
Igal probleemil on lahendid!
Jüri O.-M. Ennet