Kiired tujumuutused. 20.11.12 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

juba pikemat aega olen mõelnud, kas mul on mõni vaimne haigus. Probleemile tähelepanu pööras minu endine elukaaslane, kes märkas mu ülikiireid tujumuutusi. Alates sellest olen ise samuti täheldanud kui kiirelt mu tujud muutuvad. Ühel hetkel hea tuju muutub sekunditega väga agressiivseks ja kehvaks.

Inimestele oma tujutsemisega füüsiliselt ohtlik ma ei ole olnud, pigem vaimselt. Olen sõimanud täiesti tühja koha pealt lähedasi, kui nad teevad midagi valesti, mis mulle kohe üldse ei istu, sõiman nad läbi ja paarikümne sekundi pärast on nemad ikka solvunud ja mina ei saa aru, mille pärast. Kiire tujumuutuse põhjustab tihti ka olukord, kui juhtub ebaõnnestumisi, näiteks kui ei saa võtmeid lukuauku koheselt. Olen lihtsalt paari sekundiga hakanud ust võtmetega peksma ning valimatute sõnadega sõimama. Oma arvutit olen ka mitmeid kordi peksnud, kui mõni programm töötamast lakkab. Sisuliselt kui agressiivne vihahoog tekib, löön/lõhun asju ja sõiman inimesi täiesti valimatult ning paari minuti jooksul saan juba aru, mida ma teinud olen ja kahetsen seda südamest.

Vahel olen mõelnud täiesti oma elu lõpetamisele ning tunnen, et lihtsalt minuga ei ole kõik korras ja maailm oleks minuta parem paik. Selline tunne oli mul mitmeid kuid, isegi aasta vahelduva eduga. Need tunded asendusid vahepeal täielike eufooriliste tunnetega ning samas ka metsiku ärevuse ja meeleheitehoogudega.

Kui oma pikaaegsest elukaaslasest lahku läksin ning ühisest kodust välja kolisin valdas mind masenduse asemel selline rõõm, suhte lõpus olin suhteliselt õnnetu. Tunnen siiani end täiesti eufooriliselt. Hakkasin kõvasti rohkem vanade tuttavadega suhtlema ning ka pidutsema. Tutvusin väga paljude uute inimestegagi. Masendusperioodi ajal tarvitas alkoholi väga vähe, nüüd aga väga suures koguses. Samuti ei suhelnud ma inimestega üldse, hoidsin rohkem omaette. Nüüd oleks nagu täiesti teine elu. Tunnen tõesti nüüd ennast nii positiivselt meelestatult, et lausa uskumatu. See kõik juhtus täiesti üleöö. Kuid vahepeal tekivad vägagi masendavad hetked, kus oled lihtsalt südamest kurb mitte millegi peale.

Viimasest eufooriahoost alates otsustasin ma suitsetamise maha jätta, joomist piirata, trenni tegema hakata, ülikoolis kõik võlad ära teha ning palju muud positiivset. Kahjuks mingi hetk ma jälle tean, et murdun ja langen jälle masendusse, et miski ebaõnnestub mis ma üritan. See on alati nii olnud. Viimase eufooriahoo sisuliselt põhjustas tutvumine ühe uue toreda sõbrannaga, kellega suhtlemist ja koosolemist ma naudin 100%. Hetkel ma ei ole veel ebaõnnestunud ning tuju on meeletult hea.

Kuna olen internetist lugenud psühholoogiste haiguste kohta, klapivad minu tunded vägagi bipolaarse häire sümptomitega. Kahjuks ma ei teagi, mida ette võtta selle probleemiga, kuidas saada teada, mis põhjustavad need vihahood, kas need on normaalsed ja kuidas neid vältida? Lisaks mainin, et alkoholi tarvitades lähen tihti liiale. Tarvitan vahepeal ka kanepit, muid narkootikume pole mitte kunagi proovinud.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Sportlastel päevik, et enda suurte eesmärkide suunal õigesti liikuda.
Näitlejad analüüsivad proovis läbivõetud, rollipäevik on oluline. jne.

Eelnevast tuleneb:
a) olulised eesmärgid endale paika panna,
b) 3E printsiip enda eesmärkide saavutamisel (Ennistamine e Ravi, Ennetamine e Psofülaktika, Edendamine e Treening).

Tegemiste-mittetegemiste analüüs e 5K printsiip: Keelatud - Kahjulik - Kaheline(-/+) - Kasulik - Kohustuslik. Ainult duaalne oleks: -/+ variant-analüüs.

OK! Ole Karske!
Jüri O.-M. Ennet