Pikaajaline depressioon 29.08.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen depressiooni ravinud aastaid (umbes 5), s.h. ka ravimitega. Olen Teiega samal arvamisel, et lisaks tablettidele tuleb ka muud abinõud tarvitusele võtta ning vastavalt oma teadmistele ja võimetele-võimalustele püüdnud ka tegutseda. Olen hankinud endale meeldivad ja kasulikud hobid, toitun tervislikult, käin jalgsi, teen aiatöid. Mul on töö, mis mulle meeldib ja elu nüüdseks korras. Olen korduvalt proovinud tablettidest loobuda(psühhiaatriga kooskõlastatult), kuid alati kogenud tagasilangust.
Viimati proovisin käesoleva aasta kevadel, kuid täna söön jälle tablette (Argofan 75 1 tbl päevas, halvematel aegadel olen söönud sellest 3xsuuremat annust). Minu küsimused on: kas võib olla, et minu depressiooni tuum seisneb milleski, mida ma pole nii-öelda läbi töötanud, näiteks lapsepõlves (eluaastatel 6-14 oli mul vägivaldne ja alkohoolikust kasuisa, kuid arsti juures käies olen keskendnud rohkem oma abielu ja lahutuse valudele, lapsepõlve läbielamisi ei pidanud primaarseks)? Kas võib põhjus olla selles, et ma pole siiski piisavalt osav oma tundeelu ja emotsioonide suunamises? Kas võib siiski juhtuda, et kõigile mu ponnistustele vaatamata pean elu lõpuni tablette sööma (on ju olemas ka krooniline depressioona)?
Lugesin hiljuti Teie "Väljavalitut", leidsin ka enda jaoks üht-teist huvitavat.
Aitäh Teile!

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Mineviku probleemid mingu mälu-tunde arhiivi ja nendega ei ole vaja tegeleda, "läbi töötatada" jne. Elu on Olevikus ja tegeleda-tunnetada tuleb oleviku ELU: nägemisest, lõhnadest, toidust, aiast, Loodusest jne, jne. AD vahtaksin teise AD vastu, siis organismil kergem veidi aja pärast rohust loobuda. Harjutused.
Tabletid on ajutised, harjutused kestvad, uus eluhoiak väga kestev.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet