Isa on vägivaldne (jätk) 14.11.10 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Suur aitäh hea nõu eest! Päris eraldi sissepääsu teha ei anna. Peaksin vist olema sellegi üle rõõmus, et elan vanematest korrus kõrgemal. Aga köök on ikka ühine. Kurb on see, et seoses sellega, et ema isaga sugugi läbi ei saa, "kleebib" ta end lausa minu külge. Kuna töötan ju teenindavas asutuses, kuhu kliendid saavad tänavalt sisse astuda, käib ta mu töö juures vahepeal, istub ja loeb läbi ajalehed, mis klientide jaoks on pandud. Kui ma kuhugi lähen väljaspool tööaega, siis tahab õhinaga kaasa tulla, sest kodus istumine koos isaga läheb rutiinseks ja ega nad koos isaga ei tee midagi enam, elavad eraldi tubades ka. Ei saa ju teha ka emale haiget ja öelda, et ära tule, ma tahan üksi minna. Kuna elame linnast natuke väljas, siis on ju väga hea ära kasutada juhust, et saab minu autoga kuhugi ja saab kodus istumisele vaheldust. Sõbrannasid tal ei ole ja nende tekitamiseks on ema lausa arg. Isa keelas tal kunagi koduvälised suhted ja neil oli suuri pahandusi selle pärast. Nüüd ema istubki kodus ja klammerdub oma täiskasvanud laste külge. Elab meie elu, tahab kõike teada ja meiega kaasa tulla. Kuidas saaks küll ema aru, et meil on vaja oma elu elada ja temal enda oma. Mind väsitab see, et tööväline elu tähendab vanemate kaebamist üksteise peale ja minu elu korraldamist. Ei saa midagi öelda ka, siis kohe solvutakse.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Südamlikult ja rangelt tuleb end kehtestada. Lihtsalt panna fakti ette, et nii on ja nii peab olema ja nii on Minu ja Sinu/nende eluks vajalik.
Kehtestada. Näitlejameisterlikkus on vajalik, mitte südamesse võtta.
Kannatlikkust ja järjekindlust,
Jüri O.-M. Ennet