ärevushäire? - antidepressandid 12.06.09 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen keskealine naisterahvas, kelle vererõhk on kõrge olnud 2008.a. suvest. Tänu rohtudele oli kõik korras märtsi kuuni kuni algasid probleemid vererõhu tõusuga 180/120, samas oli ta hüplev. Tarvitasin sinnani Atacandi 16mg, seoses tõusuga lisati veel Presid 5mg, rõhk nagu ei allunud millelegi. Mul on operatsiooni tagajärjel ( 1979.a) jäänud kilpnäärme alatalitus, seega tarvitan L-Thyroxini 100mg 1tbl. ja Propanololi 40 mg. 2tbl. päevas. Käies erakorralises öeldi, et vererõhu tõus on stressist. Mul on tehtud südameuuringud ning muud analüüsid, mis on olnud korras. Olin paar nädalat haiguslehel ja lisaks hakkasin võtma Diazepeks ning vererõhk normaliseerus. Töötan õpetajana ja tööl sain käia mõned päevad kui tekkis tohutu füüsiline väsimus, jõuetus, tasakaaluhäired käed, jalad külmad-higised, kohutav öine higistamine, nii võrd halb enesetunne, et läksin erakorralisse, kus öeldi, et ärevushäire. Nüüd käin psühhiaatri juures ja tarvitan Citalec 10 mg kuskil 3 nädalat ( 2nädalat võtsin 0,5 tbl.päevas ja viimasel nädalal 1 tbl.) On enesetunne läinud paremaks ja ka väsimust on jäänud vähemaks, kuid üksi ma ei julge minna tänavale ega linna. Ma sooviksin teada kus ma leian lisaks neid teie harjutusi ja kas närvidest tekib tõesti selline tohutu väsimus-jõuetus, et ei jõua midagi teha ainult pikali või istuda. Kas minul võtab taastumine kauem aega, kui 1-2 nädalat. Lisaks tarvitan Diazepeksi kui tekib selline võbin või värin. Nüüd ei ole ka olnud vererõhu tõusuga probleeme, on 130/ 90. Kas siin võib mängida ka kilpnääre mingit osa, oli ta mul ju mürgine ja kahjustas ta tol ajal juba vegetatiivset närvisüsteemi. Tänan ette vastuse üle, kuid kõige rohkem kimbutab mind alati väsimus eriti kevaditi-suviti kas on see seotud närvisüsteemiga? Operatsioonist on möödunud 30 aastat, kuid keegi tohtritest ei ole osanud sellele otsest vastust anda ning ravinud olen 2-3 nädalat Diazepeksiga ja kõik on möödunud, kuid sel kevadel tuleb võtta lisaka AD.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

vt. varasemaid soovitusi ärevushäirete osas.

ENNETI PALVE-MEDITATSIOON

Esimene Palve - Ringutus-Sirutus ja Lõõgastus.
Ringutan-sirutan end Taevatähe e Taara poole (Taara on hindi keeles Taevatäht). Käed üles, pea kuklasse, naeratus näole, õlad taha, rind ette, kõht sisse.
Siis painutus ette-alla, kael-õlad lõdvaks ("Pea ripub pingevabalt nagu Tootsi Maakera nööri otsas"), lõõgastub lumbo-sakraalne e vööpiirkond.
Lõõgastub kogu keha!
Tagasi lähteasendisse (püstasendisse): "rullin end püsti, sirutan end".
Palveharjutust teen rahulikult, õndsalt. Alustan 3-5-7 korrast, kordade arvu järkjäguslt päeva-paari tagant suurendades.Leian endale ise sobiva korduste arvu.

Teine PALVE - Tühjenemine-Vabanemine Patust-Murest e Negatiivsest.
Ringutus-sirutus Taevatähe poole. Mõttes võtan oma südamesopist konkreetse, mind vaevava Mure peopesade vahele. Toon peopesad koos mõtteMurega aeglaselt ülalt-alla, maani ja samal ajal
kujutlen, et meie keha e vaimutempel tühjeneb-vabaneb nimetatud patust.
Samas ütlen ka mantrat e sisendust: va-ba-nen ......st!
Enne käte mahapanemist lõdvestan kaela-ölad-vöö, kogu keha ja mure saabki "maandatud".
Tagasi püstiasendisse.
.
Kolmas PALVE - Täitumine Vooruse-Rõõmuga e Positiivsega.
Ette-alla painutus, lõõgastus. Võtan maast käte vahele mõne mind rõõmustava omaduse ja viin käed aeglaselt alt üles.
Kujutlus ja mantra: mi-na tä-i-tun .....ga!

Neljas PALVE - Tühjenen-Täitun
See on teine ja kolmas Palve vaheldumisi: ringutus-sirutus (üles) - murest vabanemine (alla) - positiivsega täitumine (üles) - negatiivsest vabanemine (alla) jne.

Viies PALVE - Osadus Taaraga.
Sirutus-painutus koos Hinge hingamisega. Sirutus ja Palve. Painutus ja Meditatsioon.
Aeglaselt, rahulikult, õndsalt!

Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet