armukadedus ja närvilisus 06.06.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Minu mees on tohutult armukade ja seega ei tohiks kuskil käia, ainult kodus istuma ja maja juures tööd tegema. Meil on ka üks laps. Tihti läheb ta endast välja ja ei suuda ennast talitseda. Füüsilist vägivalda on ta ühe korra kasutanud ja kui ma minema lubasin minna, palus ta kõik andeks ja vandus armastust. Peale seda ta löönud ei ole, aga kui läheb endast välja, võib ta väga halvasti öelda ja ähvardada ja endast läheb ta välja minu arust täiesti tühiste asjade pärast (kui ma ei tee täpselt nii nagu tema palub). Tema isa põdes suhkruhaigust ja närvihaigust (millist täpselt ei tea) ning oli voodihaige kuni surmani. Minul tekkis kahtlus, et äkki on mingisugust vormi närvihaigus ka päritav ja mida aeg edasi, läheb see kogu aeg hullemaks.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Inimsuhetes on nii positiivne kui ka negatiivne "helistik". Kui lähisuhete positiivses spektris tekib defitsiit (usalduse, tähelepanu, armu, jne. valdkonnas) kadeduse "noodivõtmes" , s.o. võrreldes mõttes või tegelikult mõne potentsiaalse rivaaliga - tema pakub rohkem, mina olen kehvem, ... partner
v õ i b o l l a nüüd eelistabki seda konkurenti - siis tekibki kadedus, armukadedus. Armukadedusel võivad olla ka konkreetsed väärrsuhtlemise põhjused: kahemõttelised koketeerimised, mis ületavad oma partneri taluvuse piirid, või siis konkreetsed "kolmnurga suhted". Siis ju põhjus täieliselt olemas.
Armukadedus on iseloomulik alkoholismile, ka mõnele vaimuhäirele. Ta on iseloomulik alaväärsuskompleksile. Ta võib avalduda ka närvilise isiku "pingete maandamise mudelis".
Kahe inimese suhet võib võrrelda kahe kettaga, mis teineteist osaliselt katavad. See ühisosa hoiabki partnereid koos. Selles osas tulebki selgus saada, kokkulepped-reeglid selgeks teha. Mittekattuvaid osi torkida ei maksa, see isikupära ongi isikupärane.
Närvilisust saab ravida, alkoholismi saab kõrvaldada, isikuomadusi enesekasvatusega korrigeerida, kokkuleppeid saab sõlmida. Kehaline aktiivsus, sport on siin "uusehituse nurgakivi".
Psühhiaater ja perepsühholoog saavad Teid aidata.
Ja tähtsaim - lähisuhe on kahepoolne ja aitab mõlemi partneri Mina, enesehinnangut tugevdada. Ennast alandada ei tohi, teise poolt alandamist taluda ei tohi.
Minge spetsialisti vastuvõtule, siis saab konkreetsemaid soovitusi anda.
Tervitustega,
Jüri O.-M. Ennet