esinemis probleem 25.03.04 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mure selline, et ei saa suures seltskonnas rääkida. Käed ja jalad värisevad, hääl ja suu ka värisevad. Lihtsalt ei suuda normaalselt rääkida, ning on tahtmine parem ära joosta.
Kas on võimalik leida lahendust sellele. Asukoht Tartu.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Hirmud-kartused, ka sotsiaalses sfääris on sagedased. Koolisüsteem meil esinemisjulgust ning esinemisoskusi ei õpeta ning seetõttu on selle probleemiga inimesi palju rohkem, kui oskate arvata.
Soovitused:
1) Liigseid pingeid saab vähendada arstirohuga (määrab psühhiaater).
2) Harjutamine teeb meistriks:
a) kui on midagi öelda, siis see tuleb ka korralikult kuulajani,
b) kuidas öelda, see on näitemänguline ja vajab ka eeltööd. Näitlejad ju harjutavad, teevad proove. Jälgida teiste esinemisi ja võtta sealt enda jaoks "malli". Parim on esineda sellises stiilis, mis Teile omane, OLLA ISE!
3) Mõttetreening, mõttes-vaimusilmas esineda: julgelt, enesekindlalt, isikupäraselt.
Suutis Demosthenes, suudate ka Teie, suudavad näitlejad esinemisjulguse omandada, suudate ka Teie.
Esinemisjulgus-oskus on õpitav, tean seda isiklikust kogemusest.
Julged ei karda!
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet