Alzheimer, dementsus või miski muu 26.12.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Mure järgmine. Ema on 66 aastane ning ei saa nagu asjadest enam aru. Kui paluda tal midagi võtta, ei saa ta aru mida võtta ja kust võtta. See on vaid üks näide. Ja siis kui ma ise enam ei jõua kümme korda asja seletada talle ning hääletoon tõuseb, hakkab ta nutma sellepeale. Kui olen talle ka öelnud, et oleks vaja minn arsti juurde, et kindlaks teha, mis viga, siis sellepeale hakkab ta karjuma mu peale. Kuidas saan ma teada, mis tal viga on või pean tõesti väevõimuga arsti juude ta viima?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Ealised muutused võivad ka küllaltki varases "nooruses" endast tunda anda, sealhulgas ka dementsus "või miski muu". Kas dementsus on Alzheimeri tõvest (AT) või vaskulaarne (veresoonkonna haigusest, "lupjumisest" või mõne muu haiguse (eelkõige mõni neuroloogiline häda) tulem, seda otsustab arst. Alustage peretohtri juures ja siis selguvad ka edaspidised toimingud. Mingil olulisel põhjusel (vererõhk, peavalu jne.) on ju Ema nõus peretohtri jutule minema. Minge koos, saate tohtrit ka eelnevalt "dementsusest või miskist muust" eelnevalt informeerida. Kurvameelsus viitab vaskulaarsele probleemile, aga diagnoosi las paneb ikkagi teda uuriv-raviv arst.
Küüslauguga toidud, kehaline aktiivsus, aju pingutamine-"treeninimine"- kasutamine on igati soovitatav.
Tervitusi Perearstile, saate abi.
Jüri O.-M. Ennet