hüpohondria? 14.08.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

tere,
kui võimalik on mõelda endale külge haiguse tunnused mida tegelikult võibolla ei pruugigi olla? kardan paaniliselt et olen hiv'sse nakatunud ning nüüd, kuu hiljem, valutavad mul lümfisõlmed kaelal. loen ja otsin erinevaid nakatumise tunnuseid, ja mõne aja pärast arvan ma need kohe ka endal leidvat - nõrkus, iiveldus, liigesevalud, kõhulahtisus. kas on võimalik et need tulevad lihtsalt sellest et mõtlen sellele ja kardan seda kogu aeg pidevalt? kas VALUTAVAD lümfisõlmed üleüldse on hiv tunnus? kõikjal kirjutatakse suurenenud lümfisõlmedest. ja tegemist võib ju olla ka päris külmetusega, arvestades seda milline ilm on olnud - kogu aeg nii kuum ja nüüd on jahedamaks läinud. mis on muud põhjused miks lümfisõlmed võivad valutada? kas hambapõletik võib selle põhjuseks olla? või mõni muu põletik? kui suur on hiv'sse nakatumise võimalus, kas see on 100%. (ma ei tea kas minu partneril on hiv või mitte, ma lihtsalt kardan seda väga väga). (ps. mul on olnud sarnane kogemus - kui kartsin paaniliselt rasedaks jääda, ilmnesid mul ka raseduse tunnused - hommikune iiveldus jne.)
ette tänades,
S.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Teatud piirini peab ettevaatlik olema, haigusi "kartma". Mitmed arsti-tudengid ja med-kooli õpilased "põevad" ka haigusi vastavalt sellele, kuidas õppeprogramm neid esitab. Esineb ka hüpohondrilisi seisundeid ehk kujutletavaid haiguskartusi.
Suguhaiguste ja HIV nakkuse kahtlusega on lugu selline, et
Nr. 1 - tehke aidsi anonüümkabinetis ära analüüs (ÄRGE KARTKE!) ja siis saate edasi tegutseda.
Ärge jääge piinlema, analüüsile!
Tervitustega Jüri O.-M. Ennet