Raskusi keskendumisega 29.01.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere! Olen terve oma mäletatava elu olnud raskustes keskendumisega. Juba põhikoolis kui oli vaja kontrolltöödeks või eksamiteks end kokkuvõtta ja midagi õppida ei suutnud ma seda teha ja kui imeläbi sai end õppima pandud, oli peale materjalide mitmekordset läbitöötamist kõik meelest läinud, kusjuures uute teadmiste omandamine on mulle väga meeldinud ja meeldib siiani ning enamasti tunduvad kõik asjad minu jaoks väga huvitavad, kuid seda kummalisem tundub minu jaoks see, et ma ei suuda faktilisi asju omandada nii, et need mulle eksamite ajaks meelde jääksid, hoolimata sellest, kui väga ma pingutan või ei, on tulemus alati sama - null. Sama lugu oli ka autokoolis, teooria ja sõitmine said väga kergelt omandatud ja sõiduõpetaja tahtis mind isegi varem eksamile saata. Kui eksamile jõudsin, olin nagu esimest korda elus roolis ega saanud mitte midagi aru, mida ma seal teen.

Nüüd kui otsustasin ülikooli minna, tundub et mu mure hakkab vastutahtmist mind uuesti painama. Õppeained, mis minu jaoks on igati loogilised ja arusaadavad, muutuvad vahetult enne eksamit täiesti võõraks ja ebaselgeks. Ma ei saa aru, milles asi võib olla? Väga tahaks oma murele lahendust leida.

Igapäevastest harjumustest ka nii palju, et toitun tervislikult söön palju puu- ja juurvilju, võtan vitamiine. Talvisel ajal jalutan palju ja kevad-suvi-sügis käin ka värskes õhus jooksmas. Alkoholi tarbimine on minimaalne ning muud pahed ka puuduvad. Öösiti magan kuskil 6-9h.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psüühilised võimed on treenitavad, edendada saab ka tähelepanelikkust, teemas püsimist, töövõimet, resultatiivsust.
Päevik enda edendamiseks:
1) töö- ja puhkerežiim. Iga tera oma kogemustest (mis minule sobilik) kirja ja mittesobilik ka. Praktiseerida sobilikku.
2) Puhkuse arvelt ei võta. Puhkusele (mitte laisklemisele) kulutatud aeg on võidetud aeg - edaspidine töövõime on siis suurem.
3) Aju verevarustuse ergutamine puhkehetketel - õppides iga 40-50 min järgselt Sirutamis-Paiunutamis Palve esimest osa (teen seda ise õhtuti, päeval leian ka selleks võimalusi).
4) Mälul on neli olulist funktsiooni-valdkonda ja üks neist on praiming - see on taastundmine ehk veelgi praktilisemalt öeldes - õppides kujutleda/võimaldada sellist situatsiooni, nagu pärast asja reprudutseerimisel-meeldetuletamisel-praktiseerimisel see situatsioon on. Näiteks, näitlejad teevad proove sellel laval, kus pärast ka esinevad. Kui reaalselt sellist sarnast keskkonda ei anna tekitada, siis mõttekujutlustes kindlasti.
5) Oma õppimisnipid - endale eriti sobilikud - ise endas leida. Kujutluspildi tekitamine, märgiline-sümboliga asjadele lähenemine, värvilised jooned konspektis, jne.
5) Antiiktõde. Õpitu kordamine.
6) Rõõmsameelsus suurendab omandamist. Huvi suurendab omandamist.
Ekskursioonil me ju ei "raiu" ajurakkudesse: Pisa torn on viltu, jää pähe - Pisa torn on viltu...
Hingeline seisund ja huvi on ja jääb meelde kuni elupäevade otsani, millal dementsus seda tarkust ära viima hakkab. NB. Treenitud-koolitatud ajuomanikel tekib dementsus palju-palju väiksema tõenäosusega või ei tekigi - ei teki.
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet