Cymbalta ja väsimus 05.03.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere, lgp.dr.Elmet,
kas Te oskaksite öelda, kas ravim Cymbalta võib tekitada väsimust? Olen võtnud seda üle aasta seoses depressiooni ja ärevusega, ärevust on viimasel ajal vähe ja meeleolu pole ka kehv, aga just häirib see väsimus kehas - pole energiat, jõud kaob ära, apaatsus on, kogu aeg mõtlen, et tahaks olla nagu teised noored, käia ja olla, aga mina isegi pole võimeline tööl käima, sest nii ruttu väsin. Tüdinud olen, sest kaebused on füüsilised, otsest füüsilist häda pole leitud, ainult viimati põdesin toksoplasmoosi ja sain ravi ja sellega peaks korras nüüd olema, muud uuringud on ka korras olnud: EKG, ehho, maksa- ja neeruproovid jne, üldveri kõik ok, võtan Cymbaltat 30 korda 2 mg päevas, samas olen varasemalt võtnud Cipralexi, Citaleci, Zolofti, Remeroni, Coaxili, Effexori, need ei sobinud, arst ei taha ka rohtu vahetada, et ise peab ka pingutusi tegema, aga ma ei suuda, kui ma väsin nii ruttu.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Väsimus-reipus sõltub eelkõige töö- ja puhkerežiimist, toitumisest ning kehalisest aktiivsusest. Teine tasand on mingi tervisehäirega seonduv ja siis tuleb päevakorda mõne rohu kõrvaltoime. AD-d tavaliselt sellist kõrvalmõju ei oma, mõned neuroleptikumid aga küll ja seda seoses mõjuga verele.
Mina pööraks tähelepanu eelkõige sellele, et rohust (AD) üldse lahti saada - harjutused (viis rühma) ja uus hoiak, prioriteedid, eluviis. See on oluline. Me ei või AD-d süüa nagu igapäevast võileivakest - ta ei ole ju söögiks mõeldud. Õiged elusihid aitavad jõudu-energiat õigesti rakendada. Missioon siin elus! Missioon isiklikul tasandil, pere-hõimkonna tasandil, riigi mõõtskaalal võetuna!
Õige eesmärk lisab jõudu!
Tegudele,
Jüri O.-M. Ennet