kümme aastat unehäiret 26.05.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Olen 52 aastane mees.Psüühika on korrast ära 1976 aastast.Millest haigestusin,
ei tea tänaseni.Põhjust just-kui ei olnud.Kui siis ainult võtsin nädalas korra,kaks
napsu,vahest päris korraliku peatäie.Olen aastaid olnud ravil nii Taagepera kui ka Tartu haiglas.Põhjust ,miks haigestusin ,pole keegi uurinud tänaseni.
Ravimid on viimase kümne aasta jooksul siiski viinud paremuse poole.Kadunud
on tasakaaluhäired,peavärinad,tugev stress.Asemele on tulnud unehäired, öösel higistamine.Päevapinge maandamiseks kasutan õhtuti pudel 8% õlut.
Vahest kaks.Viimase aasta ravi on toimunud Remeroniga.Viimati pidasin nädala vahet ja võtsin siis uuesti.Hommikul tõustes ja pead kallutades kaotasin
täielikult tasakaalu ja kukkusin.Tasakaalutuse tunne tekkis iga kord ,kui pead natuke allapoole lasksin, umbes neli tundi. Rohkem ei julge Remeroni võtta.
Paar juhust kergemal kujul on ka varem olnud.Mis on juhtunud ?
Pea aasta Remeroni kasutanuna on tulnud ikka enamuses öödel üles ärgata korra ,kuid on olnud võimalik uuesti magama jääda.Kui Remeroni pole võtnud, pole peale ärkamist võimalik uuesti magama jääda.Pea on kuidagi väga selge ning puudub unisus.Üles tõusnuna ,tunned aga mõne aja pärast, et peas on väsimuse tunne.Õhtuti puudub unisus vaatamata ,et saab mitmeid tunde telekat lamades jälgida.Kui silmad hakkavad väheke tunda andma hõõrumise tunnet,lähen magama.Tegelen 3-4 korral nädalas spordiga.Kui trenn on olnud keskpäeval, siis järgnev uni an olnud parem.Õhtul treeninuna kehvem. Kehvemaks on muutunud magamine ,kui nüüd kaks kuud pole treeninud. Arvatavasti aju verevarustusest sõltuvalt.Õhtul alkoholi kasutanuna on uni öösel halb.Tihedad ärkamisd.Olen lahanud oma haigust ja jõudnud järel-
dusele ,et minu aju alkoholi ei kannata,seoses ajukeemia iseärasusega.
Kas sellised aju tüübid on olemas? Millise uuema rohuga võiks ennast ravida?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Võimalusel uuriksin probleemi Tartus unelaboris (psühhiaatriakliinikus).
Vestlus-nägemine annaks lisainfot, mis siit välja ei kooru.
Kuna uinutid ja AD enam ei toimi, siis (kui rohtudest ikkagi rääkida) prooviksin mõnda sobilikku neuroleptikumi.
Alkost loomulikult loobuksin.
Tervitades,
Jüri O.-M. Ennet