kas psühhiaatri juurde? 02.12.03 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Viimasel ajal(nii umbes paar nädalat ),tunnen end halvasti-tohutu väsimus,ka siis kui pole midagi teinud.Väsimust tunnen juba hommikul tõustes,aina tahaks magada,jõudu pole midagi teha,pea käib ringi,vahel ka valutab.Kas tegemist võib olla depressiooniga?Pean tunnistama,et praegusele perioodile eelnes aeg,kui tundsin end küll nukrameelsena,väsinuna,uinuda oli raske,kõik ärritas ja ajas nutma,kõik läks kergesti südamesse.Püüdsin asjast võitu saada,käisin poegadega(18 ja 11) metsas,mere ääres,käisime basseinis ujumas,sõbrannadega looduses ja mujal.(Olen sportlikku tüüpi,tervisest alati hoolinud.)Püüdsin oma meeleolu ja tuju igati tõsta,kuigi nii mõnekski asjaks pidin end sundima,lemmiktegevused ei tundunud enam ahvatlevad.Tundus,et mõneks ajaks sain meeleolust võitu ja oli kergem.Nii kestis see aeg umbes 1,5 aastat.Nüüd aga on tekkinud füüsiliselt tuntavad häired.Kas on õige,et lisaks hingelistele hädadele põhjustab depressioon ka füüsilisi? Kas selliste füüsiliste hädade ilmnemine näitab,et depressioon on kestnud pikemat aega? Esimest korda elus tunnistan endale,et olen nõus pöörduma psühhiaatri poole. Peaksin ma seda tegema? Hille

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Lp. Hille,
muremäe (ka varjatud mure) arengukõver on järgmine: hingelised vaevused, vaimsed "kinnijooksmised", kehalised sümptomid, probleemid tööl (jõudu ei jätku, energiat vähe, asjad ei laabu).
Esmamulje viitab küll depressiivsele komponendile. Need seisundid on raviga kõrvaldatavad.
Põõrduge psühhiaatri poole ja saate abi. Edaspidine tervislik elulaad laabub seejärgselt jällegi.
Rõõmu aastavahetuseks ja uusaastakski,
Jüri O.-M. Ennet