Kuidas end nahavähi eest kaitsta?

Riietus

Riietus

Soovitatav on kanda peakatet, päikeseprille, särke ja pikki pükse, seelikuid, mis blokeerivad 99% UVB- ja UVA-kiirgusest.

Mida tumedam ja eredam kangas, mida tihedam on kanga kude, seda vähem UV-kiirgust seda läbib. Läbi märgade riiete jõuab kehapinnani suurem hulk UV-kiirgust kui läbi kuivade.    
Päikesekaitsekreemid

Päikesekaitsekreemid

Parima toime saavutamiseks tuleks kanda SPF faktoriga kreem nahale 30 minutit enne väljumist ning uuesti määrida pärast ujumist, treeningut ja vanni. Kasutama peaks vähemalt SPF 15 kreemi. Iga numbriühik SPF faktorist tähendab kaitset 20 minutiks.    
Päikesekaitsekreemide kasutamine

Päikesekaitsekreemide kasutamine

…ainuüksi ei vähenda riski haigestuda melanoomi. Spekulatiivselt oletatakse, et SPFi kasutades väldivad inimesed päikesepõletusi, seega viibivad päikese käes oluliselt kauem, mistõtttu UV kogudoos suureneb ja risk haigestuda kasvab. Tänu päikesepõletuste välistamisele on SPFi sisaldavate kreemide kasutamine soovitatav.

Vari

Vari

Soovitatav on olla puude ja päikesevarjude all, eriti keskpäeval.    
Keskpäev

Keskpäev

Keskpäeval on soovitatav vältida intensiivset päikesekiirgust. Tuleks jälgida UV indeksi näitajaid ilmateadetest ning selle järgi valida riietus ja päikesekaitsekreem.

Lapsed

Lapsed

Imikud alla 6 elukuu ei tohiks olla otsese päikesevalguse käes. Noorematele kui 6 elukuud ei soovitata päikesekaitsekreeme. Pärast 6 elukuud saab lisada teistele meetmetele päikesekaitsekreemid.


Allikas: Trükis „Kuidas ennetada nahavähki?“. Kirjastanud ja koostanud meditsiinikirjastus Celsius Healthcare OÜ. Väljaandmist on finantseerinud Eesti Haigekassa.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga