Korduvad naaskelsabad 04.10.23 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Minul suur mure 6aastase lapsega, kellel korduvalt esineb naaskelsabade nakkust, kuskil 2 eluaastast alates oleme perega sellega vähemalt kord aastas hädas olnud, alguses oligi umbes korra aastas aga viimased aastad juba 2-3 korda aasta jooksul. St pole sama tsükkel vaid nagu uus nakatumine. Pojal neid nüüdseks kuskil 8-9 korda olnud, ei mäletagi täpselt. Paar korda on teistel pereliikmetel olnud ka, kui enamasti ainult pojal. Lasteaias probleemi ei ole, iga kord on nakatunud ainult minu laps, teisi teateid ei ole olnud. Lasteaias meil lähedane rühm ja hea avatud suhe õpetajatega, oleme arutanud ja tundub küll, et lasteaiast see kelleltki ei tule.
Kodu on meil väga puhas, koristan väga palju ja eriti siis kui on ussid olnud jälle, triigin vaipu ja diivaneidki, koduloomi meil pole, peseme käsi ette ja taha, kõiki poest toodud asju ka jne.
Mõistus on otsas nende usside pärast ja tohutult suur mure.

Vermox on iga kord ilusti aidanud, kuid ikka ja jälle tulevad mõne kuu pärast uuesti. Viimati nüüd oli enne viimast korda 4 kuud tagasi ja enne seda 7 kuud tagasi.

Oleme käinud värskelt ka infektsionisti juures murega, seal oli äärmiselt ebameeldiv kogemus, öeldi, et kindlalt saab lasteaiast neid ja teha pole midagi ning lisaks soovitati veel küüslauku pepusse hõõruda või lasteaeda vahetada. Ühesõnaga abi ei saanud.

Mure on jätkuvalt suur, ei taha elada selle pideva hirmuga, et jälle tulevad.

Olen naaskelsabadest palju lugenud ja kuulnud jutte, et mõnikord need jäävad kuskile organismi ja lähevad mingi aja tagant jälle aktiivseks, et justkui ei ravi lõplikult välja neid. Perearst mul ütleb, et ei ole nii ja naaskelsabad elavad vaid soolestikus mitte teistes organistes ja vermox tapab kõik ära mis soolestikus on, st kui uuesti tulevad siis peab olema uus nakatumine. Ometi ei saa ju olla nii sageli uut nakatumist?? Seda enam et lasteaias teistel ei ole. Mujal kuskil ta regulaarselt ei käi. Sõprade lastel on väga üksikutel sellega kokkupuudet ja neil, kellel on olnud on ka see üks kord. Meil aga iga aasta mitu korda. See ei ole ju ometi normaalne.
Kas on olemas mingit tugevamat ravi mis võiks sellisel puhul lahenduseks olla? Kelle poole peaksin pöörduma kui infektsionist ütleb, et midagi pole teha?
Kas lapsed kuidagi kasvavad välja ka sellest, kellel selline korduv probleem, et organism muutub tugevamaks vm?
Igasugune nõu ja abi on teretulnud, olen aastaid sellest murest vaevatud ja ei tea enam mida teha:(

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Esimene küsimus, kas see on ikka naaskelsaba ehk Enterobius vermicularis. Diagnoositakse vaatluse ja 3 järjestikulise anaalkaape ja roojauuringuga. Kui on, siis ravi, Vermox iga 14 p tagant, kasvõi 2-3 kuud. Siis mõtelda läbi nakatumisteed. Kas on koduloomi ? Kas lapsel on harjumus närida küüsi ? Head nõu saab ka Terviseameti nakkustõrje spetsialistidelt.
Ikka koostöö ja hea tahe, küll kõik saab korda.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi