Pikaajaline nohu, mis lõppeb "nohuga kurgus" 29.04.23 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere
Terve elu on mul olnud nii, et nohu on kestnud kuni kaks nädalat. Paljudel aastatel pole kordagi nohu ega ka grippi olnud. Nüüd 2022. a dets teises pooles külmetasin sain nohu. Nohu hakkas juba lõppema, aga siis justnagu hakkas uuesti. Mul pole mitte kunagi nii ägedat nohu olnud. Ärkasin öösiti üles ja tundsin, et igasugune õhu läbivool nina kaudu puudus. Kasutasin Otrivini ja Sudafedi. Muidu poleks isegi süüa saanud, sest suud ei saanud sulgeda. Oli ka tunne, et kõrvad on lukus, täieliku kurtuse tunne ühes kõrvas. Nohu kestis kindlasti rohkem kui 4 nädalat. Pakun, et 6-8 nädalat. Mingil ajal tekkis mul tunne, et nohu justnagu enam polegi, aga ravimi ületarbimise kõrvalmõjudest on nina kinni (nii nagu Sudafedi pakendil kirjas). Kasutasin siis Selverist ostetud ravimit (nime ei mäleta), mis sisaldas soola ja eeterlikke õlisid. Mul pole mitte kunagi nii rõvedat nohu olnud. Rõvedat selles mõttes, et aeg-ajalt tundsin, kuidas ninast eritised kurku valgusid. Paar korda köhisin tugevalt ja sõna otseses mõttes tuli kurgust tatti. Enam nohu pole, aga eriti hommikul ärgates on sama tunne (ja ma tean, et ongi), et tatt on kurgus ja neelatan seda alla. Nüüd iga päev ja nädal ootan, et see jama ära lõppeks. Kas sellist asja tuleb ette ka paljudel teistel inimestel? Kas on põhjust muretsemiseks? Et mingi kopsuhaigus? Või mis võib põhjustada nohu nii pika ja ägeda esinemise? Ise kahtlustan, et mulle avaldas halba mõju see, et puutusin septembris-oktoobris palju kokku pahtli- ja krohvitolmuga. Algaja pahteldajana hingasin pahtlitolmu sisse väga palju. Tolmumaski ei kasutanud. Võib-olla tuleb see nüüd limana mul kopsust välja...

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Midagi konkreetset diagnoosi ja ravi kohta ei ole võmalik inimest nägemata ütelda ja oletamine ei ole eetiline. Saan soovitada koostööd oma perearstiga, tema korraldab põhjendatud uuringud ja konsultatsioonid, ravi. Ainult nii on võimalik edasi liikuda sisulise lahenduse suunas.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi