Pindmine gastriit 24.03.23 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!

Sain hiljuti kroonilise gastriidi diagnoosi. Järgnevalt gastroskoopia tulemused.

KIRJELDUS Premedikatsioon 2 % lidokaingeeliga.
Söögitoru ja ka kardia limaskest lesioonideta. esiti oli väljendunud öökimine, kuid magu oli normaalselt vaadeldav. Maos rohkelt sapikollast vedelikku. Tuli lisada veel 20,0 ml Buskopanilahust rohkete mullide tõttu. See kõik aspireeritud. Mao korpuses elastsed pikiparalleelsed voldid; lesioone ei ole. Antrumi limaskest,
pülooruseava ja bulbus ning edasi postbulbaarne ling ilma lesioonideta. Endoskoop läheb vabalt edasi. Peristaltika maos on äärmiselt loid (ravimid??). Koetükkide võtmisel limaskest kõikjalt elastne.
Uuringuks kaks bioptaati antrumist. Histoloogiliselt kohati pindmiselt tabatud antrumi limaskest, milles atroofiat ega intestinaalset metaplaasiat ei esine. Prooprias minimaalset kroonilist põletikku. Giemsa erivärvingul helikobaktereid ei tähelda. Leid sobib minimaalselt väljendunud kroonilisele gastriidile. Pahaloomulisust ei ole. Uuringuks kaks bioptaati korpusest. Histoloogiliselt korpuse limaskest, milles atroofiat ega intestinaalset metaplaasiat ei esine. Pindmises prooprias minimaalset kroonilist põletikku. Giemsa erivärvingul helikobaktereid ei tähelda. Leid sobib minimaalsele kroonilisele pindmisele gastriidile. Pahaloomulisust ei ole.

Mõistan, et kirjelduse alusel ei ole asi halb ega lootusetu, kuid arusaamatuks jääb, miks kirjutatud ravimid, mida olen kaks kuud kasutanud, mind siinkohal ei aita?

Tarvitan ka juba üle poole aasta Sertraline'i. Vähendasin kogust seoses mao probleemidega 50 mg-lt 25 mg-le päevas, vaimne tervis on antud annuse juures hea, mao seisukohalt suurt muutust tähelda.
Ise kahtlustan, et ehk on siiski ka 25 mg maole ebasobiv, sellest ka aeglane mao peristaltika? Olen proovinud erinevaid ravimikombinatsioone:
1) 40 mg esomeprasool - hommikusöök - AD
2) 20 mg omeprasool - hommikusöök - AD
3) 40 mg esomperasool- hommikusöök - AD peale õhtusööki
4) maokaitset ei võta - hommikusöök - AD peale õhtusööki

Paraku ei ole ühegi kombinatsiooni puhul head tulemust. Last süles kandes on üleval kolmnurgas survetunne, iiveldab kergelt, ülakõht on happeline. Kerget leevendust saan kummeli - ja kanarbikuteest ning füüsilisest tööst ja liikumisest. Õhtuti on olukord kergelt parem.

Minu peamised küsimused on:
1) Kas ja milline ravi võiks olla optimaalne? Kas peaksin loobuma AD tarvitamisest? Psühhiaater ei usu, et AD ravi nii madalas annuses mõjub maole halvasti.
2) Mida võiks täheldada gastroskoopia leid, et maos on palju sapikollast vedelikku?
3) Kas maokaitse ise võiks anda ebasoovitavat efekti ja pigem teha olukorra hullemaks? Kui pikalt võib seda järjest tarvitada?
4) Kas kirjelduse põhjal võib oletada, et probleem ei ole vaid maos ja tuleks teostada nt UH ülakõhust?

Haabituselt olen peenike, KMI on napilt 19. Söön kõike ja normaalselt, aga kõht ei taha ikka ilma kiudainekuubikuteta korralikult läbi käia (võib olla kipun magusaga liialdama). Üldiselt olen väga tundlik, seda ilmestab näiteks see, et hambaarst kasutab minu puhul lapsele mõeldud annust tuimestust. Imetan.

Ette tänades ja ilusat saabuvat kevadet soovides

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Tänan usalduse eest. Kõik, mida kirjeldate ja pakute välja, võib ka nii olla. Kipun arvama, et Teil on üsna tavaline 33 a naise magu. Jah, nii antidepressandid, kui maohapet vähendavad ravimid võivad anda selliseid kõrvaltoimeid. Soovitan kaaluda koostöös oma arstidega, kas oleks võimalik elada ilma ravimiteta. Normaalne söömine, hea ööuni, stressijuhtimine jm. Perearst otsustab ka teiste uuringute ja konsultatsioonide osas.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi