Köha 14.07.22 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere,

Köhisin pikka (kuu) sellist kuiva köha. Pereast tegi kõikvõimalikud vereproovid ja kopsupildi.
Selgus et mingi klamüüdia bakteri näitaja on üle piiri (lisan pildi). Sellest ka köha. Määrati antibiootkumid ka vast saab korda. Minu küsimus on aga - ka minu abikaasa ja nelja aastane poeg köhivad sarnast köha juba mõnda aega. Abikaasal kopsupilt korras, aga seda konkreetset analüüsi ei tehtud. Uurin, kas peaksin pojale ja abikaasale seda siiski küsima? Kui nakkav see bakter on? Saan aru, et see bakter ise ei ole haigus vaid põhjustab erinevaid haigusseisundeid. Samas on meil ka 2 tütart, kellega on kõik ok.

Tänades

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Teen vastamise lihtsaks, kopeerin järgneva teksti Terviseameti kodulehelt. Hea koostöö oma arstidega.
Madis Veskimägi

Chlamydia pneumoniae-pneumoonia
Sissejuhatus:
Chlamydia pneumoniae-nakkust põevad peamiselt 5 kuni 15 aasta vanused lapsed ja noorukid, noored täiskasvanud ning üle 60 aasta vanused inimesed. Võib esineda puhangutena perekondades ja kollektiivides.

Haigustekitaja:
Haigusetekitajaks on Chlamydia pneumoniae serotüüp TWAR.

Nakkusallikas:
Nakkuseallikaks on nakatunud inimene. Nakkusohtlikud on tema nina-neelu eritised. Puhangute korral on kollektiivides uusi nakkusjuhte tekkinud kuni kaheksa kuu jooksul.

Levimine:
Haigusetekitajad levivad piisknakkuse teel.

Peiteperiood:
Peiteperioodi pikkuseks on kolm kuni neli nädalat.

Haigusnähud:
Haigusenähtudeks on palavik, köha, vähene rögaeritus, hääle kähisemine, kurgu- ja rindkerevalu ning röntgenpildil pneumoonia tunnused. Paranemine on aeglane, köha võib püsida kaks kuni kuus nädalat. Vanemaealistel inimestel võib tüsistusena kujuneda krooniline bronhiit või sinusiit.