soolatüügas 27.10.20 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere!
Selline mure, et lapse jalal on soolatüügas (vähemalt ma arvan, et see on soolatüügas) juba enam kui pool aastat. Suvel sai proovitud soolatüüka plaastreid. Need ei teinud suurt midagi. Laps sikutas osa soolatüükast ära, aga suurem osa on alles ja väga valulik.
Kas oskate soovitada, mis rohtu kasutama peaks? Või oleks parem külmutamine? Ja kas sellele suunab perearst või saab ise minna?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Tänan hea pildi ja asjaliku pöördumise eest. Tegemist võib olla nii soolatüüka või konnasilmaga, seal on erinevused tekkes ja katsumisleius. Kuid see teeb lapsele haiget, ta ei saa joosta ja käia trennis nagu tahaks. Seda võib ravida mitut moodi. Duofilmiga peitsida, konnasilma plaaster, külmutamine ja kirurgiline ravi. Neil kõigil on omad head ja vähem head küljed. Peitsida ja raspeldada on vaja hulk kordi, isegi 1 kuu jooksul. Külmutamine on protseduur, mida tehakse raviastuses, selleks kulub aega, vaja on 5-10 x käia. Ka protseduur on valus. Oma töös kasutan sageli protseduuri, nimega küretaaž, ehk imepeene nõelaga tuimestamine ja seejärel kirurgilise instrumendiga haiguskolde eemaldamine. Haavake paraneb 3-4 päevaga. Olen teinud sellest ka õppevideo: https://www.youtube.com/watch?v=C7ROBadG3yY&list=ULAFwhqFy-QqQ&index=18&app=desktop . Umbes sarnane leid on ka Teie lapsel.
Teie perearst leiab koos Teiega arutades parima lahenduse.

Head tervist soovides
Madis Veskimägi